V Maďarsku se proti sobě znovu postaví nacionalisté a Romové

V maďarské vesnici Gyöngyöspata nechvalně známé etnickým násilím volí nového starostu. Obec na severu země se v březnu stala dějištěm potyček skupiny nacionalistů s tamními Romy. Ti už se nechali slyšet, že pokud volby vyhraje kandidát radikální pravice, emigrují do Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarsko | Foto: Audiovisual service EU

Gyöngyöspata může mít i romského starostu. Představitel místní menšiny kandiduje, a kdyby dali všichni Romové hlas jemu, mohl by teoreticky i zvítězit.

Kandidátů je však osm. Je mezi nimi i zástupce parlamentní extrémí pravice, který je v obci populární mezi maďarským obyvatelstvem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek hovoří o situaci v maďarsk obci Gyöngyöspata

Dalším uchazečem o tento post je velitel jedné z polovojenských gard, které po vesnici zastrašovaly Romy. Před čtyřmi měsíci policie pouze přihlížela pochodu těchto extrémistů, potom ale parlament přijal takzvaný Uniformový zákon, podle kterého se vězením do dvou let trestá ten, kdo v nepovoleném vojenském stejnokroji šíří mezi menšinami strach.

Gregor Martin Papucsek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme