V Maďarsku se snaží o integraci Romů tradičně i netradičně

Na integraci Romů do společnosti vydávají vlády střední a východní Evropy, a v poslední době i západní státy, nemalé finanční prostředky. Maďarsko, které bude v následujícím půlroce předsedat Evropské unii, pozdvihlo právě romskou integraci na úroveň jedné z priorit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriszta Bódisová so svojími zverencami pozerajú, čo spoločne nakrútili

Kriszta Bódisová so svojími zverencami pozerajú, čo spoločne nakrútili | Foto: Gregor Martin Papucsek

V zemi už teď funguje řada iniciativ, občanských i těch individuálních. S jednou z nich, ve které působí i režisérka Kriszta Bódisová s týmem mladých lidí, k tomuto komplexnímu problému přistupuje poněkud netradičně.

Kriszta Bódisová je režisérka, která si do svých projektů nechá mluvit malé i větší aktéry. Vyzývá je například, aby tvořili spolu s ní a řekli, jak si představují vývoj dalšího děje přímo při práci na filmu.

Režisérka prezentuje svůj projekt v jednom budapešťském klubu. Akce se účastní kromě samotných romských dětí také dobrovolní sociální pracovníci a několik novinářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Gregora Martina Papucska z netradičním způsobu integrace Romů v Maďarsku v pořadu Zblízka.mp3

Na plátně běží film, který Kriszta Bódisová natočila spolu s romskými dětmi v Hétesi, což je chudá cikánská osada v blízkosti maďarských měst Miškovec a Ózd.

„Není možné tady jen pasivně točit film, to nemá žádný smysl,“ říká režisérka, která věří, že její metoda, jejíž součástí je pomoc dětem vytvořit divadelní hru, taneční představení, namalovat obrázek nebo natočit film, se může stát modelem.

Dodává, že tvorba představuje energii, která se může stát základem pro rozvoj osobnosti i společenství a také pro samotnou integraci.

„Soustavně se vedly zbytečné diskuse, zda by se mělo říkat Rom nebo Cikán, jako kdyby na tom cokoliv záleželo. Pro politiky máme mimořádně důležitou větu: ‚Bylo by dobré o tomto tématu diskutovat zejména tehdy, když se budeme vracet z cikánské kolonie.‘ Tuto cestu si nemohou ušetřit,“ soudí místopředseda Maltézské charity v Maďarsku Miklós Vecsei.

Projekt Kriszty Bódisové velmi podporuje, neboť v něm vidí příslib úspěchu.

Gregor Martin Papucsek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme