V Maďarsku si apríl připomínají odjakživa

Alespoň to tvrdí náš budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek, který se setkal s vynálezcem měřiče lidského ducha a zasedl i do nebetyčné pozemské houpačky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Föld Terebessy | Foto: Gregor Martin Papucsek

„Co je tu? Kde jsme? – ptá se s předstíraným zoufalstvím asi 50letého muže, který se mu představil v hale termálních lázní na břehu Dunaje jako Föld Terebessy. Föld je křestní jméno a znamená zem. „Je to nebetyčná pozemská houpačka."

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek vypráví o apílu v Maďarsku

Vidí jen strojek jako kolotoč, namísto sedadel jsou kouličky, které na sebe občas narážejí a vydávají krásné cinkání. „Ve skutečnosti je to stanice na měření hĺoubky lidského ducha."

Pokud tedy na toto keramické kolečko s pružinou přivážeme flexibilní šňůru, měníme tento předmět na měřič hĺoubky ducha. Stačí ho krouživými pohyby pouštět od hlavy směrem k jádru Země.

Samozřejmě na podlaze to zůstane, ale pokračovat v představách je možné do doby, než osoba k tomu určená celý přístroj nezastaví.

„Když vám povím, že hloubka vašeho ducha je 17 stop a 7 palců, budete s tím spokojený?“

Pan Föld-Zem si rád hraje se zvuky naší planety a na jejich napodobování si vyrobil umělecké předměty z dřeva, kamení, štěrku.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme