V Maďarsku vrcholí přípravy na půlroční předsednictví EU

V Maďarsku vrcholí přípravy na půlroční předsednictví Evropské unii. A právě přípravy i samotné předsednictví by mohl ohrozit mediální zákon, který ostře kritizují ostatní evropské země, i Spojené státy. Kontroverzní je i dvojí občanství, které Maďarsko nabízí menšinám, žijícím v sousedních státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie   | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Mediální zákon předepisuje výraznou vládní kontrolu nad tištěnými i internetovými médii. Vytvořena je jedna rada, v jejímž čele stojí člověk, kterého volí na 9 let premiér. Zákon umožňuje dávat celkem vysoké pokuty za porušování pravidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarsko.mp3

Zahraniční politici doporučují maďarské vládě změnu mediálního zákona, maďarští politici ale o změně neuvažují. Mediální zákon ještě nepodepsal prezident.

Maďarský mediální zákon bude podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Budapešti Gregora Martina Papucska způsobovat problémy při půlročním předsednictví Evropské unii.

Mediální zákon není jediným předmětem kritiky, kontroverzní je i zákon o dvojím občanství. Premiér Viktor Orbán nabídl maďarské občanství 2,5 milionům Maďarům, žijícím v zahraničí, což velmi pobouřilo Slovensko.

Požádat o maďarské občanství mohou lidé od 1. ledna, jejichž předkové žili v Uhersku.

„Jde o navrácení občanství lidem, kteří žili na území bývalého Uherska. Jde v podstatě o maďarské menšiny, které žijí v sousedních zemích. Slovensko odmítá, aby Maďarsko mělo jistou pravomoc nad občany Slovenské republiky,“ říká Papucsek.

Největší zájem o dvojité občanství mají v Rumunsku a také ve Vojvodině.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme