V Maďarsku vstupuje v platnost nový zákon o občanství

V Maďarsku dnes slaví svátek svatého Štěpána, tedy svátek všech Maďarů. Není proto náhoda, že nový zákon o občanství, který Maďarům žijícím v zahraničí usnadňuje získat občanství své mateřské země vstupuje v platnost právě dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Praktické využití novely bude možné až od 1. ledna 2011. Tehdy budou moci být podány první žádosti. Dnešní datum je spíše symbolické, stejně jako samotná novela, umožňující získat maďarské občanství příslušníkům maďarské menšiny v sousedních zemích zrychleně a za zvýhodněných podmínek.

Cílem novely zákona o občanství je umožnit, aby každý, kdo je maďarské národnosti, mohl získat i maďarské občanství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papuczek o novele zákona o občanství na Rádiu Česko.mp3

Nejde však o celoplošné poskytnutí občanství, o něj je nadále nutné žádat individuálně a až adept prokáže, že má vazby na maďarský národ, může maďarský pas získat přibližně do tří měsíců.

Pro většinu příslušníků maďarské menšiny, například v Rumunsku nebo na Slovensku ale tato možnost nemá praktický význam.

Novela zákona o občanství vyvolala kritiku hlavně na Slovensku v období před volbami. Připomínky se objevily i v Rumunsku.

Gregor Martin Papucsek, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme