V Maďarsku vymezili oblasti, kde se nesmí zdržovat bezdomovci

V Maďarsku se bezdomovci opět nemůžou cítit bezpečně na veřejných prostranstvích. Podle organizací bojujících za ochranu lidských práv jim hrozí pronásledování ze strany úřadů. Stovky bezdomovců dokonce demonstrovaly před parlamentem, když se schvaloval přestupkový zákon. Podle toho je bezdomovectví přestupek a má se trestat pokutou až vězením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto

Bezdomovec. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Jeden ze sloganů demonstrace hlásá: „Místo vězení byty pro sociálně slabé“. Hlavní heslo demonstrace se pak shoduje s názvem organizace, která bojuje za práva bezdomovců: „Komu patří město? Každému.“

Vládní většina v parlamentu si ale myslí, že by bezdomovci na veřejných prostranstvích, v parcích nebo podchodech neměli kazit obraz města. Jedná se zejména o místa, která jsou na seznamu světového kulturního dědictví.

Hlavní město kromě toho může se souhlasem obvodů vyznačit pásmo bez bezdomovců i jinde. Vláda názor hájí tím, že zajišťuje dostatek financí a míst v různých útulcích, kam může každý bezdomovec přijít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstraci bezdomovců v Budapešti natáčel reportér Gregor Martin Papucsek

Aktivistka hnutí to vyvrací a popisuje chaos, který by nastal v případě, že by se všichni bezdomovci naráz objevili v útulcích.

Bezdomovec Zsolt Csízi vyčítá státu neochotu pomáhat bezdomovcům. Místo pomoci na ně prý útočí a dokonce jim chce vzít i boudy postavené v lesích.

Nejdřív hrozí bezdomovcům, kteří se budou zdržovat na veřejných prostranstvích za účelem bydlení, vysoká pokuta, potom veřejně prospěšné práce a nakonec i vězení.

Norma už není v rozporu s ústavou, jako tomu bylo v případě první verze zákona proti bezdomovcům z loňského roku. Tu zrušil Ústavní soud. V březnu letošního roku kvůli tomu parlament změnil ústavu.

Bezdomovkyně Mária žila s alkoholikem. Rozešla se s ním, ztratila práci a teď už více jak 10 let žije s novým partnerem v lese. Žijí z vyřazených věcí na ulici nebo přebírají odpadky, což už je ale také trestné.

Když je vyženou na okraj města, odkud už se nemohou vrátit, protože je autobus nevezme, ztratí i minimální živobytí a v podstatě se to rovná smrti hladem.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme