V Maďarsku zvýšili daň z hracích automatů, majitelé vrací povolení

Jednoruký zbojník – tak nazývá maďarský slang hrací automaty, které okrádají lidi a svým provozovatelům přináší nesmírné zisky. Přesněji přinášely, protože nové zákony výrazně zvyšují daně z této činnosti. Proto zůstává v Maďarsku v provozu zhruba desetina takových automatů. Hospodští si stěžují, obce mají radost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automat | Foto: Fotobanka stock.xchng

Počet pohostinství či kasin, v kterých fungovaly hrací automaty, dosahoval v Maďarsku 12 a půl tisíce. Teď by mělo zůstat zhruba 2500 provozovatelů s celkem 24 tisíci automaty. Například ve vesnických hospodách, kde byly doteď dva až tři automaty, už nejsou žádné.

Provozovat výherní automaty se nevyplatí proto, že maďarský parlament přijal zákon, kterým se výrazně zvyšují daně ze zisku z automatů. Zákon začal platit v listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadu nového zákona, který zvyšuje daně z výnosu z výherních automatů, mluvil ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Doteď se platilo na daních 100 tisíc forintů měsíčně za jeden automat, což je necelých 10 tisíc českých korun. Od 1. listopadu to ale už je pětkrát více, v případě automatů v hernách až sedmkrát. Mimo to se zdaňuje výrazněji i zbylý zisk. Provozovatelé automatů tak masově vracejí povolení.

Majitelé automatů upozorňují i na to, že stát bude mít mnohem nižší příjmy na daních, když se automaty ruší. Podniky, kde jsou, nebo byly automaty, totiž musí propouštět zaměstnance. Velké společnosti, které mají stovky automatů rozložených po celé zemi anebo v kasinech a hernách, ale nezaniknou i s vyššími daněmi.

Pozitivem nového zákona může být snížení míry závislosti na výherních automatech a hazardu, tedy gamblerství. V Maďarsku se stalo téměř chorobou chudších vrstev. Starostové obcí tak jednoznačně nový zákon vítají, protože vědí, že nejchudší lidé, kteří jsou odkázáni na sociální a jiné podpory, jsou často schopní prohrát na automatech i poslední peníze.

Zpřísnění zákona tak přinese větší užitek ve srovnání se ztrátami, které pocítí podnikatelé s automaty. Je však pravděpodobné, že výpočty vlády, podle kterých se příjem státní pokladnice výrazně zvýší, nakonec nevyjdou, protože už nebude nikdo, kdo by zvýšené daně platil.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme