V maďarských parlamentních volbách zatím vítězí socialisté

Maďarská levice a liberálové po prvním kole parlamentních voleb oslavují. Pravice se nevzdává naděje, krajní pravice z další hry vypadla. Podle zatím neoficiálních výsledků si ziskem 42 procent hlasů vydobyla výtězství Maďarská socialistická strana a to jen jedním procentem před dosud vládnoucí konzervativní aliancí Fidesz-MDF premiéra Viktora Orbána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Maďarská socialistická strana zvítězila v prvním kole parlamentních voleb ziskem 42 procent hlasů. Dosud vládnoucí konzervativní alianci Fidesz-MDF, které dávaly předcházející průzkumy velkou naději na vítězství, vyslovilo podporu 41 procent voličů. Do parlamentu se ještě dostal liberální Svaz svobodných demokratů s 5,5 procenty. Maďarsko přitom zaznamenalo nejvyšší volební účast v historii, když k volebním urnám přišlo přes 70 procent z více než 8 miliónu voličů.

Přehnaná sebejistota, přílišné zdůrazňování národních symbolů, násilná propagace úspěchů a vůbec snaha o rozpletení maďarské společnosti se vládnoucím stranám vymstila. Většina voličů zvolila změnu stylu a změnu vlády. To jsou podstatné myšlenky z dnešních komentářů. Analytici dodávají, že v každém případě je nutné počkat na druhé kolo, protože složitost maďarského volebního systému umožňuje jakýkoli konečný verdikt.

Oficiální výsledky voleb zveřejní Ústřední volební komise už dnes dopoledne. O definitivním počtu křesel pro jednotlivé strany v 386členném parlamentu rozhodne až druhé kolo voleb, které se koná 21. dubna.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme