V Madridu demonstrovaly tisíce občanů. Policie proti nim tvrdě zasáhla

Madrid se stal znovu střediskem demonstrací nespokojených občanů. Ti tentokrát protestovali v blízkosti budovy Kongresu a žádali demisi vlády. Policejní jednotky proti demonstrujícím několikrát tvrdě zasáhly. Výsledkem je téměř 30 zadržených a přes 60 zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace nespokojených občanů v Madridu | Zdroj: Reuters

Přibližně šest tisíc lidí všech věkových kategorií, hlavně však mladých, se shromažďovalo a protestovalo v uličkách a na náměstích nedaleko parlamentu v průběhu několika hodin. Demonstraci svolalo na osm desítek různých sdružení a platforem, které vyzvaly k občanské neposlušnosti. Nespokojení lidé požadovali demisi vlády premiéra Mariana Rajoye.

Účastníci protestu se dali slyšet, že chtěli, aby politici na vlastní oči viděli jejich utrápené tváře, tváře nezaměstnaných lidí, kteří jsou v bezvýchodné životní situaci. Chtěli dát také najevo, že mají již dost vládních reforem a škrtů. Nesouhlas vyjadřovali i se špatným stavem vzdělávacího systému, který značně utrpěl krizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

zlochova_protesty_spanelsko

Budovu Kongresu už dlouho před protesty střežilo až 1400 policistů. Tvrdé střety občanů a policie nastaly, když lidé zbourali zátarasy a chtěli se dostat blíž k sídlu parlamentu. Policisté je začali bít obušky a střílet do nich gumovými projektily.

Protivládní demonstrace pokračovala dlouho do noci. Poslanci museli odjíždět z budovy auty a policisté jim dělali eskortu. Počínání demonstrujících Španělů, kteří se ze zón vyhrazených k protestu přesunuli na nepovolené místo, bude mít patrně ještě dohru. Manifestovat před parlamentem, když se například hlasuje, totiž zákon nepovoluje.

Podle vlády nemělo v ulicích španělské metropole dojít k tak tvrdým střetům. Jeden člověk dosud zůstává na jednotce intenzivní péče se zraněním míchy. Desítky lidí utrpěly zranění hlavy od úderů policejních obušků. Mezi zraněnými jsou však i strážci zákona.

I přesto se lidé už včera mobilizovali znovu přes sociální sítě a vyzývali k dalším protestům i na dnešní den po 19. hodině.

Ľubica Zlochová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme