V Madridu vyšli do ulic projevit nesouhlas s vládní politikou zdravotně postižení

Španělští invalidé, jejich příbuzní a opatrovatelé poprvé protestovali v ulicích Madridu proti vládním škrtům. Kvůli krácení sociálních příspěvků prý mnozí už nemají na léčbu ani léky. Postižení a jejich rodiny protestovali také proti rušení ústavů a opatrovatelských služeb. Manifestace se konala u příležitosti Mezinárodního dne invalidů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Madridu proti škrtům protestovali zdravotně postižení | Foto: Reuters

Stovky vozíčkářů a lidé s nejrůznějšími fyzickými i duševními handicapy a chorobami chtěli, aby je v ulicích Madridu bylo slyšet stejně, jako jiné kolektivy, které tady pravidelně protestují. Na transparentech nesli vše říkající ‚SOS‘.

„Jsme už na pokraji kolapsu. A nejen my postižení, ale i naše rodiny. Jsme totiž jen krůček od toho, abychom přišli o nejzákladnější služby, které nám doteď umožňovaly jen taktak si udržovat kvalitu života a důstojnost,“ říká jeden z účastníků protestního průvodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na protestu španělských invalidů proti vládním škrtům natáčela Lubica Zlochová

Eva, mladá žena na vozíku, měla ještě před několika měsíci nárok na opatrovatelkou službu. Následkem vládních škrtů o ní ale přišla. Platit asistentku si ale dovolit nemůže. Říká, že se sociálními dávkami vystačí sotva na léky.

„Není únosné, aby krizi spláceli ti nejzranitelnější,“ rozčiluje se další z demonstrujících.

Požadavky invalidních občanů vůči španělské vládě jsou jednoznačné: „Ať už neškrtnou ani euro ze sociálních programů pro postižené, ani z peněz pro organizace, které pracují v náš prospěch.“

Ve Španělsku žijí čtyři miliony invalidních občanů To je deset procent populace. Krize na tyto lidi dopadá o to hůře, že jen málokomu z nich se při více než 25procentní nezaměstnanosti podaří najít práci.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme