V Makedonii obnoveno odzbrojování povstalců

Severoatlantická aliance obnovila v Makedonii sběr zbraní od albánských povstalců. Reaguje tak na rozhodnutí makedonského parlamentu, který předběžně souhlasí s mírovým procesem v zemi. Vojenská mise NATO v Albánii má odzbrojit albánské extremisty do 26. září, což znamená, že musí vybrat ještě dva tisíce sto kusů zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí NATO uvedl, že povstalci dnes předají alianci vedle lehčích zbraní také jeden tank a dva obrněné transportéry, které ukořistili makedonské armádě. Evropské státy vítají včerejší jednání makedonského parlamentu, který dal zelenou mírovému procesu v zemi. Šéf společné zahraniční politiky Evropské unie má dnes ve Skopje podepsat dohodu s makedonskou vládou o další finanční pomoci ve výši 42,5 miliónu dolarů. Unie se bude situací v Makedonii dále zabývat, a to hned zítra během setkání ministrů zahraničí v Belgii. Tam se má mluvit také o tom, zda patnáctka vyšlě na podzim do Makedonie své pozorovatele.

V první etapě operace od 27. do 29. srpna NATO dosud vybralo na dvanáct set zbraní. Celkem by vojáci v rámci operace Hlavní sklizeň měli od Albánců vybrat na tři tisíce tři sta zbraní.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme