V Makedonii obnoveno odzbrojování povstalců

Severoatlantická aliance obnovila v Makedonii sběr zbraní od albánských povstalců. Reaguje tak na rozhodnutí makedonského parlamentu, který předběžně souhlasí s mírovým procesem v zemi. Vojenská mise NATO v Albánii má odzbrojit albánské extremisty do 26. září, což znamená, že musí vybrat ještě dva tisíce sto kusů zbraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí NATO uvedl, že povstalci dnes předají alianci vedle lehčích zbraní také jeden tank a dva obrněné transportéry, které ukořistili makedonské armádě. Evropské státy vítají včerejší jednání makedonského parlamentu, který dal zelenou mírovému procesu v zemi. Šéf společné zahraniční politiky Evropské unie má dnes ve Skopje podepsat dohodu s makedonskou vládou o další finanční pomoci ve výši 42,5 miliónu dolarů. Unie se bude situací v Makedonii dále zabývat, a to hned zítra během setkání ministrů zahraničí v Belgii. Tam se má mluvit také o tom, zda patnáctka vyšlě na podzim do Makedonie své pozorovatele.

V první etapě operace od 27. do 29. srpna NATO dosud vybralo na dvanáct set zbraní. Celkem by vojáci v rámci operace Hlavní sklizeň měli od Albánců vybrat na tři tisíce tři sta zbraní.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme