V Makedonii se jedná o míru

Zástupci makedonské vlády a albánských politických stran se už čtyři dny snaží podepsat mírovou dohodu. Ta stále ztroskotává na postavení albánského jazyka v zemi. Jednání v letním prezidentském sídle u jezera Ohrid sleduje náš zvláštní zpravodaj v Makedonii Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani včerejší intenzivní jednání do nočních hodin nepřineslo všemi očekávaný výsledek: uzavření mírové dohody. I když přímí účastníci rozhovorů tvrdí, že k drobnému posunu přeci jen dospěli. Experti čtyř hlavních politických stran v zemi se před dnešním dialogem sešli k separátním rozhovorům. Nyní bude nejdůležitější, jakým způsobem se status albánského jazyka zakotví v makedonském právu nebo ústavě. Jednou z možností je vytvoření nového zákona pro používání albánského jazyka jako druhé oficiální řeči nebo se novelizuje stávající zákon, ve kterém bude jasně řečeno, že v oblastech s více jak 20procentní populací Albánců bude albánština druhým jazykem.

Okolní státy i světové velmoci na makedonské představitele naléhají, aby mírovou dohodu podepsali co nejdříve a definitivně tak zažehnali občanskou válku v zemi.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme