V Maroku se žije dobře, tvrdí Češka Lenka

Myšlenka na to, že se vaše dcera provdá do muslimské země, možná leckteré z vás vyděsí. Jiná kultura, jiné postavení žen a k tomu často přehnané filmy a dramatické knihy o zvůli žárlivých manželů. Na druhé straně existují Češky, které se do arabského světa provdaly a jsou v něm šťastné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána do marockého Rabatu | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, farm1

"Když jsem poprvé přijela do Maroka na prázdniny, viděla jsem, že je tu všechno v pořádku, že by se tu dalo hezky žít. V Maroku se žije dobře," říká Lenka Chaoui, která je v Maroku provdaná už pět let. Se svým manželem se seznámila na studiích v Brně. Na severu Afriky už si Lenka zvykla natolik, že do Čech jezdí, jak sama tvrdí, jenom na návštěvu.

"Rodičům trochu trvalo, než si na to zvykli. Na začátku byli proti. Neznali to, měli pohled Středoevropana, který nikdy nebyl v arabské zemi. Teď už sem jezdí velice rádi," doplňuje Lenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Maroku se žije dobře, tvrdí Češka Lenka

Pochvaluje si povahu zdejších lidí. Vyhovuje jí upřímnost Maročanů i třeba to, že jsou kontaktní a věčně usměvaví. Stejně jako ve všech zemích arabského světa, je i v Maroku na prvním místě rodina. "I moje rodiče příjemně překvapilo, že tu můžu mít nějaké zázemí a že se o mě postarají jak o vlastní dceru," přibližuje.

Jednatřicetiletá Lenka Chaoui žije v moderní a dobře postavené kasablanské rodině. Do o něco tradičnějších poměrů se přivdala její kamarádka Renata: "S Lenkou se známe teprve rok, ale jsme velmi rády, že jsme se setkaly. Jsme totiž stejně staré, máme stejně staré děti. Kdybych Lenku nepoznala, bylo by to o něco smutnější."

"S Maročankami se nedokážu skamarádit, protože jsou hodně v rodině a pořád pospolu. Kamarádství je až na druhém místě," tvrdí Renata.

Je známo, že muž v Maroku může mít několik žen. Nebojí se tady toho, že by se mohla stát sice první, ale jednou z několika? "V téhle době se to už nedělá. Určitě výjimky jsou, ale nynější král je proti. V současné době musí první manželka souhlasit s další svatbou, jinak se konat nemůže. Teď už se spíš lidé rozvádějí a více se to přibližuje evropskému systému," namítá Renata.

Kamarádky Renata i Lenka jsou v Maroku šťastně vdané. Stále častější jsou však riskantní případy takzvané sňatkové turistiky, kdy se páry seznámí přes internet. Potvrzuje to i Zdeňka Kostik-Šubrová z české ambasády v Rabatu.

Mešita Hassana II. v Casablance | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, S. Youness

"Po velice krátké známosti, ať už během dovolené nebo přes internet, se česká občanka rozhodne zůstat. Její přítel, který byl s ní o samotě velmi tolerantní a vstřícný, se najednou pod vlivem rodiny může vrátit k některým tradičním zásadám, které jí nemusí vyhovovat," popisuje.

Naše ambasáda v Maroku má mnoho dobrých příkladů česko-marockých sňatků. O dost horší zkušenosti mají diplomaté v případě rozvodů. Žena totiž bez písemného souhlasu manžela nemůže opustit Maroko s dětmi.

"Česká matka a manželka se rozhodla rozvést a vrátit se se svými dvěma dětmi do Čech. Přes rok se řešilo, jak za ní děti dostat, aniž bychom porušili marocké zákony a abychom neukřivdili marockému otci dětí, protože právo je na marocké půdě na jeho straně. Takže matka rok v Čechách psychicky strádala," vysvětluje Zdeňka Kostik-Šubrová.

Poznat dobře nejen svého partnera ale i jeho rodinu, radí kromě české ambasády i Lenka s Renatou, které v Maroku už několik let žijí. A konzulka Zdeňka Kostik-Šubrová má ještě jedno doporučení: "Před uzavřením sňatku zkontaktovat naši ambasádu, případně ministerstvo zahraničí v Praze, kde vám můžeme dát bližší informace i o právních důsledcích a o podmínkách každého sňatku, aby krajan nebo krajanka věděli, jak by měli reagovat v případě krize."

mapa
Zvětšit mapu: Maroko

Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme