V Maroku zahájili aktivisté kampaň proti násilí na ženách po sebevraždě dívky

Zpráva o šokující sebevraždě mladé dívky vyvolala v Maroku protestní kampaň za posílení ženských práv. Na zítřek svolávají aktivisté v severoafrickém království protesty proti násilí na ženách. Důvodem je smrt šestnáctileté Aminy Filali, která se zabila kvůli nedobrovolnému soužití s násilníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva tisíce demonstrantů v marockém hlavním městě Rabatu požadovaly demokratické reformy | Zdroj: ČTK

Aminu přiměla ke svatbě s mužem, který ji předtím znásilnil, vlastní rodina a údajně jí vdavky doporučili i pracovníci soudu. Svědci líčí, jak rozzuřený tyran vlekl dívku za vlasy na ulici poté, co spolykala jed na krysy.

Násilí vůči ženám sice marocké zákony zakazují a sňatky jsou legální až od osmnácti let, soudy je nicméně povolují i u mladších jedinců v případě „zvláštních okolností“.

A v konzervativní společnosti existuje velký tlak na záchranu rodinné cti svatbou v případě mladých žen, které přišly o panenství. V tradičních oblastech muslimského světa nahlíží společnost na takové dívky i jejich rodiny jako na poskvrněné, i když jde o oběti znásilnění.

Marocká vláda po tragédii slíbila, že přehodnotí článek trestního zákona, který umožňuje únosci nezletilé osoby vyhnout se vězení sňatkem s ní.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme