V Marseille pokračuje válka gangů, při vyřizování účtů přišli o život další dva lidé

Válka gangů v Marseille nebere konce. Zemřeli tam další dva lidé. Jednou z obětí je i syn sportovního ředitele fotbalového klubu Olympique Marseille. Ministr vnitra Manuel Valls vyzval k vytvoření plánu, který by pomohl ke snížení kriminality ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Manuel Valls a ministryně spravedlnosti Christiane Taubira na konferenci v Marseille | Zdroj: Reuters

Třicetiletý Adrien Anigo byl zastřelen dvěma muži, kteří uprchli na motorce. V minulosti už byl policií trestán, především za sérii loupežných přepadení klenotnictví, kterých se účastnil jako člen gangu. Na své zločinné podniky si dokonce půjčoval auto, které patřilo klubu Olympique Marseille.

Jeho otec Jose Anigo, který vyrůstal na severním předměstí, je totiž sportovním ředitelem Olympique Marseille a má podle médií úzké kontakty na marseillské podsvětí i různé mafiánské kruhy. Anigo nikdy nepopřel své kontakty s těmito skupinami, naopak tvrdil, že nikdy nezradí své přátele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Marseille analyzuje zpravodaj Českého rozhlasu v Francii Jan Šmíd

„Lidé, kteří jsou oběťmi zločinu, jsou do něj nějakým způsobem namočeni: buď jsou součástí systému, podílejí se na obchodu s drogami, nebo pracují pro různé klany. Takovým ‚bronxem‘ Marseille je sever města, ale občas se můžete přichomýtnout k něčemu v samotném centrum,“ říká Pierre, který vystudoval historii města a zločinností se zabývá.

Policisté situaci bagatelizují. Podle nich se jedná pouze o vyřizování účtu mezi kriminálními živly. Navíc nedostalo město Marseille podle svého starosty Jeana-Clauda Godina dostatek financí, aby mohlo provést reformu policie. Ve městě tak připadá jeden policista na 300 obyvatel a strážci zákona v ulicích prostě chybějí.

Od začátku roku se stalo obětí vyřizování účtů už patnáct lidí. Manuel Valls proto prosazuje plán, který by pomohl se zločinností bojovat. Je určitou ironií, že právě Marseille je kulturním městem Evropy pro rok 2013.

Zítra chce ministr vnitra Manuel Valls uspořádat velký mítink, kde by se o situaci mluvilo.

Jan Šmíd, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme