V Marseille začíná soud kvůli vadným prsním implantátům

Ve Francii začíná velký proces s pěti bývalými manažery zaniklé firmy Poly Implant Prothèse, PIP, která prodávala vadné prsní implantáty. Za podvod jim hrozí až pět let vězení. Desítky tisíc žen na celém světě si musely nechat implantáty odstranit, často velmi bolestivě, kvůli komplikacím způsobeným praskajícím silikonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s pěti bývalými manažery zaniklé firmy PIP v Marseille se bude kvůli velkému počtu účastníků konat ve sportovní hale | Zdroj: Reuters

Soud se bude konat ve sportovní hale kvůli velkému počtu účastníků. Hromadnou žalobu podalo přes pět tisíc postižených žen. V kongresovém centru v Marseille je místo pro 700 lidí. Úřady připravily další dvě haly, kde může soud prostřednictvím videa sledovat 800 lidí. Podle odhadů bude jen logistika procesu stát asi 800 tisíc eur.

„Doufám že budu mít tu výsadu vypovídat před soudem. Bývalému řediteli bych ráda vzkázala, že jsme všechny zažily dost krušné tři roky. Že jsme byly jako vězenkyně našich tělesných schránek a našeho utrpení, fyzického i psychického, což nás poznamená nadosmrti. Doufám, že si to uvědomí a že se bude stydět podívat do zrcadla, stejně jako se stydíme my,“ říká Francouzka Joelle Manighettiová, jedna z postižených.

Žalobce viní pět manažerů z podvodu. Firma údajně používala levnější silikonový gel. Více než čtyřem tisícovkám žen implantáty praskly. U 2700 žen vyvolaly implantáty záněty.

Vadné implantáty dostalo podle odhadů asi 300 tisíc žen v 65 zemích. V Česku voperovali tyto implantáty zhruba dvěma tisícovkám žen, pěti stům z nich po rakovině prsu. Pacientky zatím nedostaly žádné kompenzace, někde si ale mohly implantáty nechat bezplatně vyměnit.

Proces má trvat do 17. května.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme