V masových hrobech končili lidé ovládající cizí jazyky, lékaři a učitelé. Kambodža slaví pád Rudých Khmerů

Přesně před 39 lety padl v Kambodži režim Rudých Khmerů. 7. ledna 1976 obsadila vietnamská komunistická armáda kambodžské hlavní město Phnomphen a ukončila tím hrůzostrašný sociální experiment, který stál životy až 2,5 milionu lidí. Naprostá většina viníků nebyla nikdy potrestána a jeden z dřívějších Rudých Khmerů je dnes dokonce ministerským předsedou země.

Phnomphen Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kambodžský premiér Hun Sen během oslav výročí 39 let od pádu režimu Rudých Khmerů.

Kambodžský premiér Hun Sen během oslav výročí 39 let od pádu režimu Rudých Khmerů. | Foto: Samrang Pring | Zdroj: Reuters

Americké bombardování východní Kambodži, vliv maoistické Číny a hlavně obrovská chudoba - to všechno vyneslo na jaře roku 1975 hnutí Rudých Khmerů k moci. Pol Pot, neboli bratr číslo jedna, během pár týdnů zrušil školy i úřady.

V masových hrobech skončili lidé ovládající cizí jazyky, lékaři, učitelé. Jejich práci převzaly často desetileté děti. Hladomor nutil národ toulat se v noci krajinou a jíst všechno živé.

„Z téhle doby pochází náš zvyk jíst velké, chlupaté pavouky. Ne, že by nám nějak zvlášť chutnali, ale spoustě lidí zachránili život. Vesničané je tahali z děr živé a rovnou polykali. Stejně tak krysy, nebo šváby,“ vysvětluje khmerský mladík jménem Tiger, který zná tu dobu už jen z vyprávění svých prarodičů.

Když vietnamská komunistická armáda dorazila 7. ledna 1978 do koncentračního tábora Tuol Sleng v centru Phnomphenu, neměla koho zachraňovat. Z 20 tisíc vězňů přežili čtyři. Vůdce Rudých Khmerů Pol Pot dožil s rodinou v džungli na severu země, z jeho vesnice je dnes dokonce poutní místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rudí Khmerové slibovali obyvatelům Kambodže lepší život. Místo toho provedli genocidu, za kterou naprostá většina pachatelů nebyla nikdy potrestána. I to je důvod, proč si výročí pádu režimu v Kambodži lidé připomínají spíše symbolicky

„Lidé se bojí, že duše Pol Pota se může vrátit a všechno se může opakovat. Proto tam jezdí a modlí se, ať duše zůstane, kde je!“ přináší svědectví paní Pram Radiožurnál.

V současnosti se Kambodžské království chlubí jedním z nejrychlejších ekonomických růstů na světě a stále pevněji se přimyká k Číně.

Čínské peníze postavily průmyslové zóny kolem hlavního města, modernizovaly jediný námořní přístav v zemi a zlepšily silnice. A současný premiér Hun Sen, který se jako mladý kádr podílel na hrůzovládě Rudých Khmerů, je už 33 let ministerským předsedou.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme