V masových hrobech končili lidé ovládající cizí jazyky, lékaři a učitelé. Kambodža slaví pád Rudých Khmerů
Přesně před 39 lety padl v Kambodži režim Rudých Khmerů. 7. ledna 1976 obsadila vietnamská komunistická armáda kambodžské hlavní město Phnomphen a ukončila tím hrůzostrašný sociální experiment, který stál životy až 2,5 milionu lidí. Naprostá většina viníků nebyla nikdy potrestána a jeden z dřívějších Rudých Khmerů je dnes dokonce ministerským předsedou země.
Americké bombardování východní Kambodži, vliv maoistické Číny a hlavně obrovská chudoba - to všechno vyneslo na jaře roku 1975 hnutí Rudých Khmerů k moci. Pol Pot, neboli bratr číslo jedna, během pár týdnů zrušil školy i úřady.
V masových hrobech skončili lidé ovládající cizí jazyky, lékaři, učitelé. Jejich práci převzaly často desetileté děti. Hladomor nutil národ toulat se v noci krajinou a jíst všechno živé.
„Z téhle doby pochází náš zvyk jíst velké, chlupaté pavouky. Ne, že by nám nějak zvlášť chutnali, ale spoustě lidí zachránili život. Vesničané je tahali z děr živé a rovnou polykali. Stejně tak krysy, nebo šváby,“ vysvětluje khmerský mladík jménem Tiger, který zná tu dobu už jen z vyprávění svých prarodičů.
Když vietnamská komunistická armáda dorazila 7. ledna 1978 do koncentračního tábora Tuol Sleng v centru Phnomphenu, neměla koho zachraňovat. Z 20 tisíc vězňů přežili čtyři. Vůdce Rudých Khmerů Pol Pot dožil s rodinou v džungli na severu země, z jeho vesnice je dnes dokonce poutní místo.
Rudí Khmerové slibovali obyvatelům Kambodže lepší život. Místo toho provedli genocidu, za kterou naprostá většina pachatelů nebyla nikdy potrestána. I to je důvod, proč si výročí pádu režimu v Kambodži lidé připomínají spíše symbolicky
„Lidé se bojí, že duše Pol Pota se může vrátit a všechno se může opakovat. Proto tam jezdí a modlí se, ať duše zůstane, kde je!“ přináší svědectví paní Pram Radiožurnál.
V současnosti se Kambodžské království chlubí jedním z nejrychlejších ekonomických růstů na světě a stále pevněji se přimyká k Číně.
Čínské peníze postavily průmyslové zóny kolem hlavního města, modernizovaly jediný námořní přístav v zemi a zlepšily silnice. A současný premiér Hun Sen, který se jako mladý kádr podílel na hrůzovládě Rudých Khmerů, je už 33 let ministerským předsedou.