V Mauthausenu vzpomínali na oběti nacismu

Výročí osvobození od fašismu si v neděli připomněli v hornorakouském Mauthausenu. Jak informuje vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová, na vzpomínkovém shromáždění se na místě někdejšího koncentračního tábora sešly tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vzpomínka na oběti z Mauthausenu | Foto: ČTK/EPA

"Už nikdy!" - tak zní motto pietní slavnosti na přípomenutí 200 tisíc vězňů, kteří prošli nacistickým koncentračním táborem Mauthausen. Přes 100 tisíc tamních vězňů byla zavražděna, mnozí zemřeli na následky mučení. Na místo někdejšího tábora dnes přijelo na devět tisíc lidí ze 40 zemí světa. Nechtěli však jen vzpomínat, svou přítomností vyslali také znamení proti diktatuře fašismu. Hlavní řečník, vídeňský starosta Michael Häupl se kriticky vyslovil na adresu rakouského kancléře Schüssela, který si za svého koaličního partnera vybral Haiderovu krajně pravicovou stranu Svobodných. Šéf rakouských sociálních demokratů Gussenbauer řekl, že nestačí pouze myslet na oběti fašismu, ale je nutné také podnikat kroky proti projevům pravicových extremistů.

Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme