V Mekce zítra začínají tradiční obřady

Už více než milion z očekávaných dvou milionů muslimů je v Mekce v Saúdské Arábii a připravuje se na tradiční tradiční náboženské obřady, které začnou zítra a skončí po třech dnech. Jde o jednu z pěti hlavních povinností každého vyznavače islámu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výuka Koránu

výuka Koránu | Foto: Alexandr Pícha

Pouť do Mekky představuje souhrn obřadů jako je obcházení svatyně Káby, kde je umístěn z vnějšku vzácný meteorit, kterého se věřící snaží dotknout. Proslulé je také, že muslimové tráví noc v údolí Míná a vycházejí na horu Arafat. Snad nejznámější je kamenování ďábla, kdy muslimové házejí připravené kameny do zvláštních trychtýřů, které představují ďábla.

Pouť není bez rizika. Minulý rok zemřelo při kamenování ďábla přes 250 poutníků. V den, kdy pouť vrcholí, obětují poutníci v Mekce obětní zvíře, berana nebo ovci. Do té doby poutníci rozjímají a snaží se duchovně očistit a jsou i oblečení jen do nesešívané látky.

Pouť sleduje na celém světě prostřednictvním médií téměř jeden a čtvrt miliardy muslimů. Každá země má přidělenou kvótu poutníků podle počtu věřících.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme