V Melbourne zatkli pět mladíků, prý chystali útok po vzoru Islámského státu

Australská policie dnes zatkla pět mladíků, kteří údajně plánovali velký teroristický útok v druhém největším městě země Melbourne. Inspirovali se organizací Islámský stát a udeřit chtěli příští týden u příležitosti stého výročí vylodění australských vojáků na tureckém poloostrově Gallipoli za první světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Melbourne se pyšní Jižní hvězdou | Foto: Southern Star Observation Wheel, Jeffrey Yates

Teenageři byli zadrženi při policejní operaci na předměstí Melbourne dnes časně ráno místního času.

Skupina osmnáctiletých až devatenáctiletých mladíků prý připravovala útok sečnými či bodnými zbraněmi na australské policejní složky.

„Předpokládá se, že tito muži podnikali přípravy na teroristické činy v Austrálii, jejichž cílem měli být také policisté,“ konstatuje se v prohlášení, které společně vydala policie státu Viktorie a australská federální policie. „Tato záležitost byla inspirována Islámským státem,“ sdělil na následné tiskové konferenci policejní mluvčí.

Austrálie nedávno vyslala stovky svých vojáků do Iráku, aby tam pomohly s výcvikem sil bojujících proti radikálům z Islámského státu, kteří ovládají velké části iráckého a syrského území. Řada Australanů ale také odjela nelegálně bojovat na Blízký východ na straně islamistického hnutí.

Příští týden si Austrálie připomene sté výročí vylodění jednotek australského a novozélandského armádního sboru na plážích tureckého poloostrova Gallipoli. Australané a Novozélanďané 25. dubna 1915 tvořili páteř výsadku spojeneckých sil, v jejichž čele stáli Britové.

Poté následovalo devět měsíců krvavých bojů, jejichž cílem bylo zmocnit se strategického Dardanelského průlivu a ohrozit tak Istanbul, metropoli Osmanské říše, která vstoupila do první světové války po boku Německa a Rakousko-Uherska. Spojenecké jednotky byly poraženy a s velkými ztrátami se stáhly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme