V městečku Luçon se Francouzi modlili za oběti ničivé bouře

Čtyři dny po řádění přírodních živlů se postižené části Francie vracejí jen pomalu k normálnímu životu. Lidé v nejvíce zdevastovaném departementu Vendée potřebují nejenom materiální pomoc. Na místě pracují psychologové, protože po prvotním šoku se mnoha lidí zmocňují úzkosti a deprese. V městečku Luçon sloužili kněží celonárodní mši za oběti vichřice Xynthia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mše ve městě Luçon za oběti ničivé bouřé. | Foto: Jan Pokorný

Za zvuku zvonů přinesli hasiči do chrámu tři rakve s těly obětí živelní pohromy. Do katedrály v Luçon se dostavil i předseda francouzské vláda François Fillon. Kromě něj přijely i stovky lidí z blízkého o vzdáleného okolí.

"Jsem tu, protože jsem znal tyhle mladé lidí, kteří se stali obětí živlu. Znal jsem jejich rodiny," řekl Norbert. Podle něj se teď musí udělat všechno proto, abychom se v budoucnu vyhnuly obětem na životech.

V tomto departementu padaly stromy, vítr odnášel střechy domů a oceán uděřil přes staré hráze ničivou silou. Zemřelo dvacet devět lidí.

"Je opravdu těžké o tom mluvit," zdráhá se majitel nedalekého bistra, který jako ostatní v tomto městě na dvě hodiny zavřel podnik. "Ztratil jsem souseda, kterého jsem tady vídal každý den, byl to můj host," poznamenal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mši ve městě Luçon sledoval zpravodaj Jan Pokorný.

Lidé v Luçonu přišli o příbuzné, přátele a známé. Plány vlády na rekonstrukci desítek kilometrů hrází tak zatím poslouchají odevzdaně.

Jan Pokorný, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme