V Mexiku našli hroby s 253 oběťmi drogových kartelů. Objevily je matky zavražděných

U mexického přístavního města Veracruz se našlo přes 250 nelegálně pohřbených těl. Jde pravděpodobně o oběti drogových kartelů. Ministr spravedlnosti místní vlády dokonce řekl, že stát Veracruz je největším masovým pohřebištěm v Mexiku a možná i na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masový hrob s ostatky jezídů, které zavraždil Islámský stát u města Sindžár | Foto: flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0, Seth Frantzman

Hroby našli příbuzní obětí, kteří jsou v něm pohřbení, konkrétně skupina matek, která hledá hlavně své syny. Tohle zvláštní sdružení pracuje na místě už několik měsíců a doslova vlastníma rukama našlo už 125 hrobů s ostatky, které mají patřit 253 obětem. O hledání a jeho výsledku informovala mexická televize Televisa.

Ministr spravedlnosti regionální vlády státu Veracruz Jorge Winckler řekl, že si ani nedovede představit, o kolik víc obětí tam ještě může být pohřbených. Podle něj na tomto soukromém pozemku zřejmě léta pohřbívaly drogové mafie své oběti.

Další oběti drogové války: v Mexiku našli v masových hrobech desítky těl

Číst článek

Ministr také řekl, že o pohřbívání na tomto místě mohli vědět někteří politici. Šéf předchozí místní vlády, bývalý guvernér Javier Duarte, byl totiž obviněný, že byl součástí organizovaného zločinu.

Duarte přitom před soudem nestanul, protože je na útěku a policie ho zatím nenašla. V cele ale skončil bývalý šéf policie státu Veracruz. Na mnoha místech Mexika spolupracovaly úřady či politici nebo dokonce i policie s mafií buď proto, že jim zločinci vyhrožovali, nebo je upláceli.

Počty obětí jsou skutečně velké. Když se současný prezident Enrique Peňa Nieto na konci roku 2014 ujímal úřadu, slíbil, že s tím něco udělá. Nejdřív se trochu začalo dařit snižovat počet vražd, pak se situace ale zase zhoršilo. A v září 2014 se Mexiko dozvědělo o jednom z nejhorších případů, o 43 zmizelých studentech, které podle vlády zavraždil drogový gang ve spolupráci se zkorumpovanými policisty. Dodnes se našlo jen jediné tělo.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme