V Mexiku zastřelili uznávaného novináře Valdeze. Psal o obchodu s drogami

Na severozápadě Mexika v oblasti působení drogových kartelů byl v pondělí zastřelen novinář Javier Valdez. Informovaly o tom místní úřady, podle nichž byl spolupracovník agentury AFP a autor knih o organizovaném zločinu zavražděn poblíž redakce periodika, které zakládal.

Mexico City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdez je už pátým novinářem, který v Mexiku zemřel násilnou smrtí v průběhu posledních dvou měsíců.

Padesátiletý reportér byl jedním z nejznámějších novinářů dlouhodobě píšících o organizovaném zločinu. V roce 2011 získal mezinárodní novinářskou cenu za boj za nezávislost médií, která v Mexiku často čelí nebezpečí od drogových gangů.

Zavražděn byl ve městě Culiacán, metropoli státu Sinaloa, který je působištěm obávaného stejnojmenného kartelu, jehož někdejší boss Joaquín Guzmán byl vydán k soudu do Spojených států.

Podle agentury AP se Valdezem založené periodikum Riodoce stalo terčem útoku již v roce 2009, kdy do jeho redakce hodili neznámí útočníci granát jen pár dní po publikaci investigativní reportáže o obchodu s drogami.

"Život v Sinaloe je nebezpečný a když jste novinář, tak o to více," řekl v jednom z rozhovorů před několika lety Valdez, který byl rovněž dopisovatelem mexického deníku La Jornada.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme