V Mexiku zatkli mocného drogového bosse Gomeze, zvaného Učitel
Mexická policie zatkla nejhledanějšího drogového bosse v zemi Servanda Gomeze. Při jeho zadržení ve státě Michoacan nepadl jediný výstřel. Úřady vypsaly na dopadení mocného narkobarona odměnu v přepočtu kolem 50 milionů korun.
Servando Gomez je svými příznivci přezdívaný La Tuta (Učitel) nebo také El Profe (Profesor). Jeho kartel Templářští rytíři v posledních letech ovládl většinu mexického státu Michoacán.
Gomez tam byl podle svědků de facto nejvlivnějším mužem: ovládal zkorumpovanou byrokracii, bála se ho i církev a odhadem několik tisíc místních lidí někdo zavraždil jen proto, že se nepodřídili jeho organizaci
V Mexiku zatkli nejhledanějšího narkobarona Servanda Gomeze. Více o něm zjišťoval Jan Prokeš ze zahraniční redakce
Kartel Templářští rytíři je podle Gomeze nutným zlem, které prý bojuje i v zájmu chudých venkovanů se skutečnými zločinci - se státem a konkurenčními drogovými gangy.
Mexická policie tvrdí, že o Gomezovi shromažďovala informace několik posledních měsíců, aby ho dnes mohla zatknout v hlavním městě státu Michoacan Morelii bez jediného výstřelu.
Gomez se jako uprchlík před spravedlností občas obhajoval v médiích. V minulých dnech se k němu - ještě před policií a armádou - dostal reportér britské stanice Channel4 Guillermo Galdos.
Drogový boss, kterému bude příští rok 50 a dřív byl skutečně učitelem, stál během interview před kamerou z profilu, v postranní kapse měl pistoli a v zadní kapse balík stodolarových bankovek.
Od drog k vývozu železné rudy
Gomezovo impérium se z narkobyznysu rozrostlo do řady dalších odvětví včetně například vývozu železné rudy
V posledních letech a měsících se kartel soustředil na boj s konkurenčním gangem Los Zetas z opačného, východního pobřeží Mexika; konkurenty kartelu v samotném Michoacanu byly i sílící dobrovolnické ozbrojené skupiny, bojující proti mafii.
Servando Gomez byl nejdůležitější stíhanou osobou z narkobyznysu od loňského zatčení vůdce mocného kartelu Sinaloa Joaquina „Prcka“ Guzmána.
Mexická vláda je nicméně pod vytrvalým tlakem veřejnosti kvůli násilí, korupci a bezpráví, které jsou s narkobyznysem spojené.
Tisíce lidí v hlavním městě opět požadovaly spravedlnost v případu 43 studentů, které nejspíš zavraždili zkorumpovaní policisté ve spolupráci s mafií.
Válka s drogovými gangy i mezi nimi navzájem si v Mexiku za 8 let vyžádala už přes 100 tisíc obětí.