V Miláně pokračoval soud s Berlusconim kvůli podplácení svědka

V Miláně pokračoval soudní proces s italským premiérem Silviem Berlusconim. Je obžalován z toho, že podplatil britského advokáta Davida Millse, aby svědčil v jeho prospěch ve dvou procesech týkajících se korupce a financování politických stran.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Foto: OSN

Za nepravdivé svědectví v Berlusconiho prospěch měl britský právník vzít před 13-ti lety úplatek 600 tisíc dolarů. Míls byl už odsouzen odvolacím soudem ke čtyřem a půl roku odnětí svobody a k zaplacení odškodného ve výši 250 tisíc eur. Řízení s Berlusconim bylo pozastaveno kvůli zákonu o částečné imunitě schváleném současnou vládou. Ústavní soud ale zákon nakonec zamítl a soudní řízení pokračuje.

"Na dnešní stání se změnili soudci. Předchozí se už jednou v kauze vyjádřili v prvním stupni řízení a Berlusconiho obhájci proto požadovali, aby celý proces začal znovu od samého začátku," řekla Rádiu Česko spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Miláně pokračoval soudní proces s italským premiérem Silviem Berlusconim kvůli podplácení svědka. Podrobnosti přiblížila na Rádiu Česko spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi.

Obhájci podle ní doufali, že by tak mohlo před soud předstoupit i více svědků obhajoby. Předchozí soud z 90 navrhovaných přijal pouze jednoho. Soudci však po poradě oznámili, že proces bude pokračovat.

Zamítnutí imunity zklamalo vládu i opozici

Vládu velmi zklamalo zamítnutí zákona o částečné imunitě, který byl vypracován tak, aby odpovídal výhradám ústavního soudu k předchozímu návrhu. I část opozice považovala zamítnutí, které vynesl ústavní soud, za chybu.

"Nyní se v podstatě neví, jak dál. Pokusy tu jsou, ale každý návrh, každý pokus o prosazení imunity zablokuje ústavní soud nebo opozice. Přestože právě představitelé opozice využívají imunitu, jako členové evropského parlamentu," přiblížila Lunardi.

Italská veřejnost je proti parlamentní imunitě, ale dělá výjimku v případě Silvia Berlusconiho. Italové nechtějí pro premiéra absolutní imunitu, ale aby jeho procesy byly odloženy na dobu jeho mandátu.

"Vládu totiž paralyzují Berlusconiho problémy s justicí a většina Italů by chtěla, aby vláda mohla fungovat normálně. Protože stále, podle většiny Italů, pracuje dobře," přiblížila Lunardi.

Berlusconi má podporu veřejnosti

Silvio Berlusconi se už několikrát objevil na veřejnosti po zranění z 13. prosince, které mu způsobil duševně nemocný muž, když ho v severoitalské metropoli udeřil po mítinku jeho politické strany kovovou miniaturou milánského dómu.

"A pokaždé byl nadšeně vítán, ať to bylo v jednom supermarkektu u Milána nebo při příjezdu do jeho rezidence v Římě," přiblížila Lunardi.

Vláda Berlusconiho má stále podporu nadpoloviční většiny italské veřejnosti. Po zranění dokonce vystoupila na 60%. "To je podle spolupracovnice Čro pro Itálii neobvyklé, stejně jako nadšené vítání politiků," řekla na Rádiu Česko Vědunka Lunardi.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme