V Minsku demonstrace proti Lukašenkovi

Příznivci běloruské opozice vyšli do ulic Minsku. Chtěli tak poukázat na podle nich zfalšované výsledky víkendového referenda a parlamentních voleb. Několik demonstrantů skončilo v policejních autobusech. Také podle zahraničních pozorovatelů obojí neproběhlo v souladu s mezinárodními standardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstranti v Minsku | Foto: EPA

Běloruské úřady ale tvrdí, že opozice nezískala ani jedno křeslo v parlamentě a že se změnou ústavy souhlasilo přes 77 % voličů. Lukašenko tak může kandidovat v roce 2006 potřetí. Proti výsledkům voleb se bouří běloruská opozice. Do hlavního města proto svolala demonstraci proti prezidentovi Lukašenkovi. Na místě byl i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Dav demonstrantů na největším minském Říjnovém náměstí křičel: "Ať žije Bělorusko! Lukašenko prohrál, Lukašenko je jako Castro!" Na demonstraci se sešlo asi 2 000 lidí, z povzdálí je sledují skupinky dalších. Účastníci nevěří, že v referendu o změně ústavy, která Alexandru Lukašenkovi umožní i potřetí kandidovat v prezidentských volbách, se pro vyslovilo 77 % hlasujících. Opozice tvrdí, že hlasování bylo zmanipulované.

Demonstranti se pokusili s transparenty a historickými běloruskými vlajkami projít k sídlu prezidenta, avšak policejní kordon jim přehradil cestu. Několik účastníků zadrželi příslušníci speciálních sil OMON. Po krátkém pochodu centrem města se průvod vrátil na Říjnové náměstí, kde byli lidé snímáni nejen kamerami cizích televizních štábů, ale i tajnou službou.

demonstrace v Minsku

Rozbouřený zástup se později vydal k sídlu KGB. Podle svědků policie zadržela asi dvě desítky protestujících. Podle agentury Interfax ale běloruský ministr vnitra Uladzimir Naumov popřel, že by byl kdokoliv zadržen.

Shromážděným přečetl český poslanec Svatopluk Karásek dopis Výboru za svobodné Bělorusko odsuzující zmanipulování referenda a voleb a vyjadřující podporu všem demokratickým silám v Bělorusku. Radiožurnálu pak řekl, co dále může mezinárodní společenství proti zfalšovaných výsledkům v Bělorusku dělat: "Celkem nemůže dělat nic. Může pokračovat v takových věcech, jako že vyjadřuje svou antipatii k tomuto režimu, že nezve pana prezidenta Lukašnka do států EU."

Milan Kopp, Pavel Novák, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme