V Minsku opět demonstrace, ale menší

Demonstrace proti výsledkům voleb a referenda se dnes v Minsku opakuje, ovšem za daleko menší účasti občanů. Před sídlem KGB policie zasáhla proti skupině demonstrantů a několik desítek jich odvezla neznámo kam. Už včera v podvečer se na dva tisíce aktivistů shromáždilo před prezidentským úřadem v centru metropole. Příslušníci pořádkových sil se tehdy pokusili rozehnat demonstranty obušky. Po parlamentních volbách a referendu v Bělorusku také očekává tamní opozice zesílení represí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běloruské volby | Foto: Pavel Novák

Opoziční strany neuznaly oficiální výsledky hlasování, které daly stoupencům prezidenta Lukašenka všechna křesla v parlamentu a samotnému prezidentovi umožnily setrvat ve funkci po neomezený počet volebních období.

Předseda Sjednocené občanské strany Anatolij Lebeďko považuje metody, jakými Lukašenko dosáhl volebního vítězství nejen za nedemokratické, ale i za namířené proti lidem. Nahánění lidí z pracovních kolektivů do volebních místností a jednostranná televizní propaganda podle něj občany ponižují. Lukašenko podle Lebeďka vyšel z voleb slabší a jeho oponenti silnější. Proto očekává další represivní kroky prezidentovy administrativy.

"Slábnoucí Lukašenko bude směřovat pouze k zesílení represí. Aby udržel situaci pod kontrolou do roku 2006, kdy se budou konat prezidentské volby," uvedl pro Český rozhlas Anatolij Lebeďko.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme