V Mnichově i o jaderném programu Íránu

Obnovení transatlantických vztahů a íránský jaderný program. To by měla být hlavní témata prestižní bezpečnostní konference, která dnes začíná v Mnichově. Jejími hlavními hosty jsou německá kancléřka Merkelová, šéf Pentagonu Rumsfeld nebo generální tajemník NATO de Hoop Scheffer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Jak poznamenává zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek, i letos se v bavorské metropoli očekávají protesty levicových aktivistů. Hladký průběh jednání budou zajišťovat čtyři tisícovky policistů, tedy o dva tisíce méně, než loni.

Úřady totiž očekávají o poznání klidnější protestní akce, které by měly hlavně vyzývat k mírovému řešení íránské krize. Hlavní devízou každoroční konference jsou podle jejího hlavního organizátora Horsta Teltschika unikátní dvoustranná jednání na vysoké úrovni.

Ta by měla letos přispět hlavně ke zlepšení pošramocených vztahů mezi některými evropskými zeměmi a Washingtonem. V Mnichově se třeba sejdou německá kancléřka, americký ministr obrany a jeho protějškové z Francie, Ruska i Británie. Mluvit se má taky o budoucnosti Kosova.

Šéf Pentagonu Rumsfeld v dnešním vydání Financial Times mluví o snížení počtu západních vojáků v této jihosrbské provincii. Na úvod mnichovského setkání by ale měl promluvit gruzínský prezident Saakašvili a to o roli své země na poli mezinárodní bezpečnosti.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme