V Mnichově o bezpečnosti světa

Íránský jaderný program, situace v Afghánistánu, ale možná také americký protiraketový systém ve Střední Evropě. O tom by měla být řeč na prestižní bezpečnostní konferenci, která dnes začíná v Mnichově. Se zásadními projevy mají vstoupit německá kancléřka Angela Merkelová nebo ruský prezident Vladimir Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrazovky na Mariánském náměstí v Mnichově | Foto: Jiří Hošek

Zatímco spolková kancléřka má mluvit mimo jiné o řešení izraelsko-palestinské otázky, vládce Kremlu si má údajně vzít na mušku americkou protiraketovou obranu. S tou Moskva kategoricky nesouhlasí a její umístění poblíž ruských hranic dokonce ministr obrany Sergej Ivanov označil za "nepřátelský signál."

Největší rozruch ale v předvečer konference vyvolal íránský jaderný vyjednavač Arí Larídžání. Ten svou účast v Mnichově potvrdil, poté kvůli údajné nemoci odvolal a po kritice Mezinárodní agentury pro atomovou energii zase potvrdil.

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová mluvila v souvislosti s teheránským jaderným programem o nebezpečí nového holokaustu. Česko bude v bavorské metropoli zastupovat šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Ten se má na okraj konference sejít se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme