V Mnichově pokračuje soud s neonacistkou Zschäpeovou, má se číst obžaloba

Obhájci členky Národně socialistického podzemí Beate Zschäpeové neuspěli s obviněním soudu z podjatosti. V Mnichově tak dnes bude po týdnu pokračovat proces s jedinou žijící členkou neonacistické buňky, která má na svědomí 10 vražd převážně obchodníků tureckého původu. Soud je zadostiučiněním pro všechny pozůstalé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beate Zschäpeová před začátkem soudu v Mnichově

Beate Zschäpeová před začátkem soudu v Mnichově | Zdroj: Reuters

Proces s 38letou Beate Zschäpeovou, která se před soudem bude zodpovídat z podílu na deseti vraždách a vytvoření a podpory teroristického spolku Nacionálně socialistické podzemí (NSU), provází značná mediální pozornost. Spolu s Zschäpeovou jsou na lavici obžalovaných i čtyři údajní pomocníci neonacistické buňky.

Zatím ale nedošlo ani na čtení obžaloby. Obhájci Zschäpeové mají ale údajně připravenou další zdržovací taktiku. Stížnost vznáší i jeden ze spolužalobců. Nelíbí se mu dřevěný kříž v soudní síni. Ten podle něj porušuje jeho právo na svobodu vyznání.

I když si na samotný rozsudek budou muset počkat dlouhé měsíce, soud s Beate Zschäpeovou je zadostiučiním pro příbuzné obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud se skupinou Národně socialistické podzemí, který pokračuje v Mnichově, je zadostiučiněním pro všechny pozůstalé po obětech. Čím si museli projít, přibližuje zpravodajka Klára Stejskalová

Je tomu 13 let, kdy Enver Simsek přišel o život. Připravila ho o něj kulka z rukou chladnokrevných vrahů. Odehrálo se to v Norimberku u stánku. Majitel velkoobchodu s květinami tam zaskakoval za jednoho z prodavačů.

„Poprvé v životě jsem zjistila, jaké to je být závislá na státu, to jsme nikdy nebyli." Kromě ztráty otce a sociální nejistoty se musela rodina tehdy 14leté Simye Simsekové potýkat i s dalšími věcmi. Ani po letech neskrývá rozrušení.

„Za nejhroznější považuji, co udělali mé matce. Jak s ní zacházeli. Tvrdili jí, že můj otec měl jinou rodinu, úplně zničili její důvěru v něj. Ukázali jí fotku nějaké ženy a tvrdili, že byla jeho milenkou,“ vzpomíná.

Podobných vražd přibývalo, provedených stejnou zbraní, stejným způsobem. Simya byla přesvědčená, že musí jít o čin pravicových extremistů. Policie si ale trvala na svém, že jde o vyřizování účtů v rámci přistěhovalecké komunity.

„Tvrdili nám, že můj otec obchodoval s drogami. Já policii věřila, ale dnes vidím, že to byla chyba."

Nikdo nám neřekne: vy patříte k nám

V novinách se začalo objevovat pejorativní označení kebabové vraždy. Od rodin zavražděných se začali odvracet přátelé. Simya Simseková o tom píše v knize Bolestivý domov Německo a smrt mého otce.

„My, co jsme se tu narodili, říkáme, že patříme k Německu, ale nikdo nám neřekne, vy patříte k nám,“ konstatuje.

Z úst politiků tato slova sice už několikrát zazněla. Dnes 27letá Simya se ale mezitím provdala zpět do vlasti svého otce. Na soud s Beate Zschäpeovou se ale vrátila. Dnes sedí spolu s dalšími jako žalobce tváří tvář ženě, která ji připravila o otce i bezstarostné mládí.

Klára Stejskalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme