V Mnichově teče pivo proudem, začal tradiční Oktoberfest

Mnichov se na 16 dní ponořil do pivního opojení. Oktoberfest, největší a nejstarší pivní slavnost na světě, odstartoval naražením prvního sudu. V příštích dnech protečou hrdly návštěvníků miliony litrů piva. I když velká většina návštěvníků je přímo z Bavorska, stále více přitahuje návštěvníky ze zahraničí včetně Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Mnichově začal tradiční Oktoberfest | Zdroj: ČTK

Přesně ve 12 hodin zaznělo tradiční „O’zapft is!“, tedy „Je naraženo!“. Této cti se každoročně dostává starostovi Mnichova.

Christian Ude potřeboval k naražení sudu pouhé dva údery palicí. Letos zahajoval Oktoberfest už podesáté. Poprvé potřeboval na naražení sudu sedm ran.

„Vždy když ta slova zazní, tak nám všem spadne kámen ze srdce a řekneme si: teď už to poběží jako obyčejná práce. Je to obrovský moment,“ říká majitel nejstaršího stanu na tereziánské louce Peter Schottenhamel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naražení prvního sudu sledovala i zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Řada obyvatel města dělí roční období na před a po Oktoberfestu. Mezitím je šestnáctidenní rauš, kdy se většina Mnichova obleče do krojů, muži do kožených kalhot a kostičkovaných košil, ženy do dirndlů.

Loni zavítalo na Oktoberfest přes šest a půl milionu lidí a vypili 7,5 milionu mázů piva. I když letos zlatavý mok opět podražil a vyjde už na 9,50 eura, tedy skoro 240 korun, čekají organizátoři podobný výsledek.

Kromě Němců láká Oktoberfest stále více cizinců, kromě turistů ze sousedních zemí včetně Česka přijíždějí do Mnichova ve stále větším počtu i Japonci nebo Číňané.

Novinky slibují pořadatelé především rodinám s dětmi. Oktoberfest je totiž současně jakousi Matějskou poutí. Pro děti jsou připraveny supermoderní atrakce nebo také různé vlastivědné soutěže.

Igor Maňour, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme