V Mnichově začal Oktoberfest

Rázovitých krajů, které lpí na svých tradicích, v Evropě stále více ubývá. Jednou z bašt tradicionalismu je Bavorsku, navzdory vysokému stupni rozvoje a zavádění moderních technologií. Důkazem toho je i dnes zahájený Oktoberfest, svátek tamních tradic pití piva, zábavy i lidových krojů. Tradice se zrodila před téměř 200 lety na Tereziině louce v Mnichově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oktoberfest

Oktoberfest | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Všechno pochopitelně začíná v pivovaru, z bran toho Augustinova, založeného mnichem Augustem před 670 lety, vyjíždějí dopoledne statní pivovarničtí koně s potahem plným sudů a veselých sládků. Po spanilé jízdě městem, spolu s ostatními přijíždějí kolem poledního na Tereziinu louku, kde už všechno a hlavně všichni vřou netrpělivostí. Úderem 12. se naráží první sud. Za bouřlivého jásotu vytryskají z píp první litry zlatavého moku.

Skupince mladíků, kteří se posilnili už před tím z vlastních zásob, to teď moc nemluví, o to více se ale smějí všemu: To je místo snídaně, ptám se a ukazuji na vypité lahve piva. "Ano, ano," dosvědčují svorně, "ale pro tebe máme chléb a sýr, ukazuje jeden z nich v tašce nenačaté balení obou pokrmů."

Na parném slunci a pod vlivem litrových dávek piva jsou mnozí z návštěvníků Oktoberfestu s postupujícím časem už notně unavení nebo naopak agresivní. Proto se letošní, v pořadí 171. ročník, koná po heslem vetší bezpečnost. Zejména pro ženy a dívky, které se v minulých letech stávaly terčem sexuálních a násilných deliktů. To ovšem není jediná novinka. Letos poprvé si mohou milovníci bohaté pěny objednat našlehaný pivní kopec, podobně jako u frappé.

Novinkou více méně nemilou je pak zvýšení cen jednoho standardního mázu, tedy litrové korbele: 7,10 (neboli téměř 230 Kč) ve většině ze 14 pivních stanů, které se dnes otevřely očekávaným šesti miliónům hostů na následujících 16 dnů. Tradice je ale tradice, a tak lidé platí, i když se jim ceny zajídají, a snad proto notně přikusují: hlavně kuřata, pečená kolena, klobásky. "Pro mě je to obojí, tradice i pivo," říká starší muž spokojeně sedící nad svým čerstvým tuplákem. Za odpoledne jich zvládne tak 7-8, bez problémů. "Je to sice hodně peněz, ale když je svátek. Vy jste z Holandska," ptá se mě závěrem. Ne z Česka. "Tak to je fajn, že tu točíte reportáž, říká na rozloučenou."

Pokud čekáte, že Vám nyní popíši chuť piva na největší světové pivní slavnosti, tak vás musím zklamat. Kdo si nepřivstal, aby blokoval těch pár volných míst od časného rána, kdo si případně neobjednal místa s velkým předstihem dopředu, nemá šanci zdejší pivo na Tereziině louce ochutnat. Pro letmé návštěvníky tu prostě místo není. Podobně grilovanou kachnu, nebo kuře si můžete sníst sice na místě, ale v ruce bez stolečku, natož posezení. Tento typ lidové zábavy asi nejlépe chápou právě Bavoři, ti tvoří také tři čtvrtiny návštěvníků. Zbytek pak rovným dílem ostatní Němci a cizinci.

Mnozí z nich přitom neváhají vážit i dlouhou cestu. "Jsem z Austrálie," říká mi mladík se slečnou, který právě s úspěchem ulovil pár centimetrů místa na přeplněné lavici u stolu. Takovou dálku přes dva kontinenty přijel právě a jen kvůli Oktoberfestu, který ho překvapil svou velikostí. Tohle prostě nečekal. "Nic takového jsem ještě neviděl, je to bláznivé."

Na své pověsti Oktoberfest náležitě vydělává. Přímý obrat se tu pohybuje kolem půl miliardy euro a celkově kolem jedné miliardy. Hotely na dobu pivních slavností zvyšují ceny na dvojnásobek, žně mají i obchody s krojovanými obleky a lidovými suvenýry. Např. veverka vycpaná do tvaru sviště s dančími parůžky a křídly ze sojčích per. Na první pohled kýč za 130 euro, ale přesto hit, podobně jako největší tuplák na světě, za 1600 euro a kapacitou 32litrů, tedy 64 půllitrů.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme