V Mnichově začíná ostře sledovaný proces s neonacistkou Zschäpeovou

Osm obchodníků tureckého původu, jeden řeckého původu a jedna mladá německá policistka se stali cílem smrtelných útoků neonacistické skupinky, která si říkala Nacionálně socialistické podzemí, neboli NSU. Přestože je policie odhalila už koncem devadesátých let jako nebezpečné neonacistické extremisty, šířili teror dalších třináct let. Jak se to vůbec mohlo stát? To je jedna z klíčových otázek, na kterou bude hledat odpověď soud, který začíná dnes v Mnichově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý policista blokuje silnici u budovy soudu v Mnichově, kde se bude konat proces se členkou takzvaného cvikovského tria

Německý policista blokuje silnici u budovy soudu v Mnichově, kde se bude konat proces se členkou takzvaného cvikovského tria | Zdroj: Reuters

„Chci vidět výraz její tváře, její mimiku, když uslyší, co v rámci své ideologie udělala,“ říká syn první z 10 oběti Kerim Simsek. Bylo mu 14 let, když mu otce, obchodníka s květinami, zastřelili kulkou z pistole české výroby ČZ.

Podobně jako on čekají na dnešní soud další pozůstalí obětí neonacistického řádění. Jejich pozornost se soustředí na Beate Zschäpeovou. Oba vrahové - Uwe Mundlos a Uwe Bönhardt - budou na lavici obžalovaných chybět. Před zásahem policie se koncem roku 2011 zastřelili. Jaká byla role dnes 38leté ženy přezdívané nacistická nevěsta?

Přehrát

00:00 / 00:00

O ostře sledovaném procesu se členy neonacistického gangu v Mnichově informuje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Na snímcích, kterými německá policie monitorovala neonacistické hnutí ve východoněmeckých městech, je Zschäpeová vidět velmi často a skoro vždycky v první řadě. Nejspíš to byla ona, kdo inicioval ještě v její rodné Jeně první napadení bezbranných spoluobčanů a kdo vymýšlel stále tvrdší akce.

Koncem devadesátých letech objevila policie v garáži Zschäpeové materiál na výrobu bomby. Trojici, která si říkala Nacionálně socialistické podzemí, se dařilo dalších 13 let ukrývat a páchat další a další zločiny. Nad případem se dodnes vznáší otázka, jak bylo něco takového možné. Pátrala po tom i parlamentní skupina vedená poslancem Sebastianem Edathym.

„Chybou bylo, že došlo k redukci sil zabývajících se pravicovou scénou. Po útocích 11. září došlo k silné koncentraci na islamistické hnutí. Podle mého přesvědčení tam došlo i k řadě selhání při výběru některých bezpečnostních specialistů. Takoví lidé se policisty nikdy stát neměli,“ říká poslanec.

Při šetření vyplavalo na povrch i to, že jednotlivé bezpečnostní složky v Německu skoro vůbec nespolupracují. Spolupracovat odmítá i Beate Zschäpeová. Podle jejího obhájce využila práva nevypovídat, nepodala žádné vysvětlení a ani to neudělá.

Skupina pozůstalých, která bude stání přihlížet, ale věří, že během procesu se dočká vysvětlení, proč stát v případě vraždy jejich otců, manželů, synů či bratrů totálně selhal.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme