V Mnichově začíná tradiční Oktoberfest

V Mnichově prý počítají rok jinak než jinde. Na dobu před a po Oktoberfestu. V době Oktoberfestu se zastaví čas, obyvatelé bavorské metropole se oblečou do krojů a vyrazí na tereziánskou louku holdovat alkoholu. Loni proteklo hrdly návštěvníků přes 7 milionů litrů piva. Není divu, že každoročně se v období Oktoberfestu bouřlivě debatuje i na téma alkoholismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvníci slaví zahájení letošního Oktoberfestu | Zdroj: Reuters

Už ve 12 hodin zazní tradiční Ozaptf ist! Je naraženo! Této cti se každoročně dostává starostovi Mnichova.

"Vždy, když ta slova zazní, tak nám všem spadne kámen ze srdce a řekneme si, že teď už to poběží jako obyčejná práce. Je to obrovský moment," řekl Radiožurnálu Peter Schottenhamel, majitel nejstaršího stanu, ve kterém se slavnostní akt odehrává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové pro Ranní Radiožurnál přímo z Oktoberfestu v Mnichově

Celkem bude na Oktoberfestu 14 obřích a 21 menších pivních stanů. Milovníci piva budou muset letos sáhnout hlouběji do kapsy. Zlatavý mok opět podražil, cena za tuplák už přijde na 9 eur a 20 centů.

Milovníci piva budou muset letos sáhnout hlouběji do kapsy. Zlatavý mok opět podražil, cena za tuplák už přijde na 9 eur a 20 centů.

Problém s alkoholem

Vedle stanů s pivem bude na Oktoberfestu připraven i Stan Červeného kříže.

"Mnozí si myslí, že tu máme co dělat jen s opilci, ale tak to není. Máme tu všechny možné případy. Přicházejí sem starší lidé, kterým se udělá špatně z tepla. Někdo se zase pořeže o sklo, takže tu běžně zašíváme rány. Mnozí mladí lidé nenosí správné boty, dívky mají jen lehké střevíčky a snadno přijdou k nějakému úrazu. Ale máme tu úplně banální případy, kdy sem přijdou návštěvníci pro náplast, protože se jim udělal puchýř z nových bot," sdělil doktor Gisbert Frühauf z bavorského Červeného kříže na místě.

Během Oktoberfestu je v nasazení na 1500 lidí, lékařů, sester a spolupracovníků Červeného kříže. V loňském roce tu ošetřili na téměř 9 tisíc pacientů, z toho lékaře ale potřebovala necelá polovina, zbytek byly banální případy. Podle doktora Frühaufa je to vzhledem k téměř 7 milionům návštěvníků celkem normální stav.

"Když vidíme osobu, která se neudrží na nohou, tak ji uložíme sem," ukazuje doktor Frühauf místnost, kde končí opilci na kapačkách. Někteří si poleží 2 hodiny, vážnější případy skončí v nemocnici. „Nejpočetněji zastoupenou skupinou jsou mladí mezi 18-24 lety, třetina z toho jsou dívky," dodal.

"V posledních letech se vede spor o to, zda je Oktoberfest největší legalizovanou drogovou slavností. Podle některých je špatným příkladem pro mladé", potvrzuje starosta Hep Monatzeder," a doplnil:

"Ale to, že se i deseti- jedenáctiletí opíjejí do kómatu, to není problém Oktoberfestu, to je celospolečenský problém," uzavřel.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme