V Moldavsku jsou předčasné volby, pozorovatelé se bojí o jejich regulérnost

Moldavané dnes hlasují v předčasných parlamentní volbách. Podle analytiků by měli stejně jako v dubnu vyhrát komunisté. Tehdy proti tomu protestovaly tisíce mladých Moldavanů, kteří považovali hlasování za zmanipulované.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moldavsko

Demonstrace pak přerostly v pouliční nepokoje. Stoupenci opozice zaútočili na budovu parlamentu i prezidentský palác. Jedna žena při násilnostech zahynula, několik desítek lidí bylo zraněno.

I teď pochybují pozorovatelé o demokratickém průběhu voleb. Pochybení vidí v nevyváženém prostoru, který jednotlivé strany dostaly na prezentaci svých programů. Podle opozice navíc nebyly zveřejněny voličské seznamy.

Podle Karla Svobody z Asociace pro mezinárodní otázky komunisté kontrolují všechna důležitá média. Svoboda proto o jejich vítězství nepochybuje. "Podporují je hlavně staří lidé a obyvatelé venkova. Naproti tomu mladí často odešli ze země za prací a nemají tak šanci volit."

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Karla Svobody z Asociace pro mezinárodní otázky na Rádiu Česko

Moldavsko je jednou z nejchudších zemí Evropy s průměrným měsíčním platem v přepočtu 6 a půl tisíce korun. Nový parlament bude muset kromě rozsáhlé chudoby a ekonomických problémů řešit i postavení separatistické Podněsterské republiky podporované Ruskem.

Historicky je Moldavsko spojené s Rumunskem a většina jeho obyvatel mluvří rumunsky. Moldavští kmunisté viní z dubnových nepokojů právě Rumunsko. Kritizují také vydávání rumunských cestovních pasů Moldavanům s rumunskými kořeny. Zatím o něj zažádalo na 800 tisíc lidí, tedy téměř pětina obyvatel Moldavska.

Přečtěte si také:
České předsednictví EU je znepokojeno násilím v Moldavsku
Vicepremiér Vondra jednal o situaci v Moldavsku s rumunským ministrem zahraničí
Evropská unie zváží vyslání vyšetřovací mise do Moldavska
Evropa vyzývá ke klidnému řešení sporů kolem moldavských voleb

Igor Maňour, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme