V Mongolsku zbořili obří Leninovu sochu. Jinde ve světě stále stojí

V mongolském Ulánbátaru se po 58 letech zbavili obří sochy Vladimira Iljiče Lenina. Památník komunistického vůdce by teď chtěli vydražit. Dřív stály Leninovy sochy v hojném počtu po celé Evropě. Dnes je část z nich rozebraná, některé odpočívají ve skladištích a jiné slouží jako turistické atrakce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V mongolském Ulánbátaru dělníci odstranili obří Leninovu sochu

V mongolském Ulánbátaru dělníci odstranili obří Leninovu sochu | Zdroj: Reuters

O koupi soch rozhodně nemají zájem jen majitelé sběrných surovin. Například pětimetrový Lenin ze slovenského Popradu se v roce 1993 dostal až do amerického Seattlu a dodnes je z něj populární atrakce. Na Vánoce bývá ověšen světélky a při různých příležitostech už ho převlékli i za klauna nebo transsexuála.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda přiblížil, jaký osud potkal Leninovy sochy v Evropě

Od té doby se čas od času podaří prodat do Spojených států nějakou další Leninovu sochu, známý revolucionář proto zdobí také New York nebo Dallas.

Leniny je dodnes možné potkat i na evropských ulicích, a to nejen v Rusku. Přestože většina německých památníků skončila ve sběrných surovinách, stále jsou v zemi relativně běžně k vidění.

V Berlíně dokonce město pečlivě obnovuje Leninovy výroky vyvedené zlatým písmem na podstavcích. Některé sochy se ovšem nedaří odstranit kvůli neshodám zastupitelstva a další se přestěhovaly na válečné hřbitovy, kde o ně pečují ruské úřady.

Areál věnovaný komunistickým památníkům svezeným z celého okolí vznikl v Budapešti. Úkolem Memento Parku je, aby lidé nezapomněli na minulost.

Z principu se Leninových památníků odmítají zbavit v Tádžikistánu. Sochy starých vládců se podle místních také neničí, tak proč nepřipomínat i socialistickou éru, kterou si země prošla.

Leninova socha v mongolském Ulánbátaru před tím, než byla stržena | Foto: Reuters

V České republice stojí Lenin například v zahradě františkánského kláštera v Chebu, většina soch ale zmizela do nejrůznějších muzejních skladišť. Třímetrový Lenin z Vítězného náměstí v Praze by měl pobývat v hangáru na letišti Raná u Loun.

Také některé další vzpomínky na dobu minulou zůstaly na svém místě. Dobrým příkladem jsou stanice pražského metra. Na Andělu je stále k vidění bronzová Sovětská vlajka a na Nádraží Holešovice zase busta Julia Fučíka. Řada dalších komunistických symbolů je pak jen dočasně překryta.

Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme