V Moskvě byl napaden další Polák, prezident Kwaśniewski je znepokojen

Neznámí útočníci včera v Moskvě zbili dalšího Poláka. Tentokrát už nešlo o diplomata, ale novináře. Polský prezident Aleksander Kwaśniewski vyjádřil své hluboké znepokojení. V prohlášení, které vydal v noci na dnešek apeluje na svůj ruský protějšek, aby podnikl energické kroky k dopadení a potrestání pachatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Cestování.cz

Po diplomatech se cílem útoku stal zpravodaj listu Rzeczpospolita Pawel Rezka. K útoku došlo kolem půl osmé ruského času, kdy si šel koupit cigarety poblíž redakce. Žurnalista polské televizi popsal, co se konkrétně stalo:

"Vracel jsem se podchodem, kde mě napadlo pět chlapů. Scénář byl velmi podobný jako v případě napadení zaměstnanců polské ambasády. Udeřili mě ze zadu do hlavy, povalili na zem a začali do mě kopat."

Prezident Kwaśniewski , který je na dovolené u Baltického moře, až dosud mlčel. Média mu začala vyčítat, že se k situaci napadených Poláků v Moskvě nevyjadřuje záměrně, aby neztratil podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. Tu bude potřebovat k získání významné mezinárodní funkce, o kterou se chce ucházet až mu na podzim skončí druhé funkční období.

Po půlnoci proto prezidentská kancelář vydala urgentní zprávu s prohlášením hlavy státu. Prezident v ní říká, že je hluboce zneklidněný akty násilí vůči polským občanům v Moskvě a že s veřejností sdílí rostoucí pobouření. V prohlášení proto apeluje na ruského prezidenta, aby podnikl energické kroky k dopadení a potrestání pachatelů a aby zajistil bezpečnost Poláků v Moskvě.

Premiér Marek Belka dosud nereagoval na růst agresivních protipolských nálad v Moskvě. Předseda vlády, stejně jako vicepremiérka, ministr zahraničí a čtyři jeho náměstci jsou na dovolené.

Jerzy Marek Nowakowski z renomovaného týdeníku Wprost navrhuje, aby polská vláda problém přednesla na mezinárodní úrovni. Varšava by podle něj měla požádat o konzultace země Evropské unie a Severoatlantické aliance. Rusko nesmí získat dojem, že Polsko je samo a že mu přátelé nepomohou.

"Polský velvyslanec v Moskvě by měl zorganizovat setkání velvyslanců zemí NATO, kteří by společně měli dát Rusku najevo, že je ohrožena bezpečnost všech diplomatů zemí NATO a že žádají větší ochranu," řekl Jerzy Marek Nowakowski Polskému rozhlasu.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme