V Moskvě byl napaden další Polák, prezident Kwaśniewski je znepokojen

Neznámí útočníci včera v Moskvě zbili dalšího Poláka. Tentokrát už nešlo o diplomata, ale novináře. Polský prezident Aleksander Kwaśniewski vyjádřil své hluboké znepokojení. V prohlášení, které vydal v noci na dnešek apeluje na svůj ruský protějšek, aby podnikl energické kroky k dopadení a potrestání pachatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Cestování.cz

Po diplomatech se cílem útoku stal zpravodaj listu Rzeczpospolita Pawel Rezka. K útoku došlo kolem půl osmé ruského času, kdy si šel koupit cigarety poblíž redakce. Žurnalista polské televizi popsal, co se konkrétně stalo:

"Vracel jsem se podchodem, kde mě napadlo pět chlapů. Scénář byl velmi podobný jako v případě napadení zaměstnanců polské ambasády. Udeřili mě ze zadu do hlavy, povalili na zem a začali do mě kopat."

Prezident Kwaśniewski , který je na dovolené u Baltického moře, až dosud mlčel. Média mu začala vyčítat, že se k situaci napadených Poláků v Moskvě nevyjadřuje záměrně, aby neztratil podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. Tu bude potřebovat k získání významné mezinárodní funkce, o kterou se chce ucházet až mu na podzim skončí druhé funkční období.

Po půlnoci proto prezidentská kancelář vydala urgentní zprávu s prohlášením hlavy státu. Prezident v ní říká, že je hluboce zneklidněný akty násilí vůči polským občanům v Moskvě a že s veřejností sdílí rostoucí pobouření. V prohlášení proto apeluje na ruského prezidenta, aby podnikl energické kroky k dopadení a potrestání pachatelů a aby zajistil bezpečnost Poláků v Moskvě.

Premiér Marek Belka dosud nereagoval na růst agresivních protipolských nálad v Moskvě. Předseda vlády, stejně jako vicepremiérka, ministr zahraničí a čtyři jeho náměstci jsou na dovolené.

Jerzy Marek Nowakowski z renomovaného týdeníku Wprost navrhuje, aby polská vláda problém přednesla na mezinárodní úrovni. Varšava by podle něj měla požádat o konzultace země Evropské unie a Severoatlantické aliance. Rusko nesmí získat dojem, že Polsko je samo a že mu přátelé nepomohou.

"Polský velvyslanec v Moskvě by měl zorganizovat setkání velvyslanců zemí NATO, kteří by společně měli dát Rusku najevo, že je ohrožena bezpečnost všech diplomatů zemí NATO a že žádají větší ochranu," řekl Jerzy Marek Nowakowski Polskému rozhlasu.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme