V Moskvě byli zatčeni aktivisté, kteří žádali svobodné volby

V Rusku dnes vybírají nový parlament. Hlasování provázejí četná obvinění z porušení volebního zákona. Opoziční strany a několik médií zveřejňujících informace o volebních stížnostech hlásí hackerské útoky na své webové stránky. V Moskvě policie rozehnala mítink aktivistů, kteří se dožadovali svobodných voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové vybírají své zástupce do Státní dumy

Rusové vybírají své zástupce do Státní dumy | Zdroj: Reuters

Celkem 108 milionů ruských voličů hlasuje ve více než 96 tisících volebních okrsků po celé zemi. Do poledne našeho času podle úřadů odevzdalo své volební lístky 25 procent voličů.

Na Dálném východě už volební komise začaly sčítat hlasy. Zatím nejvyšší - 73procentní - volební účast registrují na Čukotce.

Úřady tvrdí, že se volby odehrávají v pořádku bez narušení, pozorovatelé z řad ruských nevládních organizací a opozičních stran však tvrdí opak a viní úřady z politického vměšování.

Už od rána jsou pod útokem hackerů všechny nezávislé internetové zpravodajské portály. Šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov má za to, že jde o cílenou akci, tak aby veřejnost neměla přístup k informacím o případech narušení voleb.

ČTĚTE TAKÉ: Volby v Rusku provází řada obvinění z porušení zákona

Policie mezitím rozehnala mítink aktivistů nazvaný „Proti nečestným volbám“, který se konal v centru Moskvy. Podle policie bylo v okolí Rudého náměstí zatčeno 12 z 30 lidí, kteří nehledě na varování rozdávali letáky.

Moskevské úřady veškeré demonstrace, s výjimkou akcí prokremelských mládežníků, nepovolily a v metropoli nad průběhem dnešních voleb bdí desetitisíce policistů a jejich dobrovolných pomocníků.

Očekává se, že nejvíc hlasů získá vládní strana Jednotné Rusko, která ale pravděpodobně v parlamentu přijde o ústavní většinu. Analytici považují volby za referendum o popularitě Vladimira Putina, který ohlásil úmysl navrátit se do prezidentského křesla.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme