V Moskvě demonstrují tisíce odpůrců Vladimira Putina, chtějí svobodné Rusko

Moskva a další ruská města jsou znovu dějištěm opozičních protestů. Odpůrci Vladimira Putina se scházejí poprvé od chvíle, co začal platit nový zákon zpřísňující podmínky pořádání masových mítinků. V centru ruské metropole jsou tisíce aktivistů a panují přísná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční aktivisté protestují v Moskvě proti Vladimiru Putinovi | Foto: ČTK

V centru Moskvy se sešly tisíce lidí. Policie oficiálně hovoří o 18 tisících demonstrantů, neoficiální údaje však uvádí až 50 tisíc lidí.

Stejně jako při minulých pochodech jsou rozdělení do různých kolon. Sešli se zástupci všech politických názorů, levicových i pravicových, kteří mají jednotný požadavek svobody a reforem, ale i 'běžní' občané všeho věku. Po protestním pochodu následuje tříhodinový mítink na prospektu Sacharova.

Demonstrace probíhá den poté, co policie provedla razie v bytech opozičních aktivistů. Projevilo se to na atmosféře protestů, zejména na proslovech účastníků pochodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v průvodu demonstrantů v Moskvě sledovala dění zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Zaznívají varování před různými provokacemi. Mnozí se obávají, že by se jich mohla dotknout pravidla, která razantně zpřísnila pořádání mítinků. Organizátory mohou čekat několikanásobně vyšší pokuty i tresty.

Aktivisté, u kterých byly domovní prohlídky provedeny, dnes absolvují výslechy. Podle ruských úřadů je pouze shoda okolností, že proběhnou v čase demonstrace, lidé tomu ale nevěří. Na protestech chybí například známý bloger Alexej Navalný nebo opoziční předák Ilja Jašin.

Účastníci protestů o včerejší razii diskutují, shodují se na tom, že jde o záměrnou politickou represi proti opozici. Ta by se nakonec mohla obrátit proti samotné státní moci, protože lidé se budou radikalizovat.

Čeká se na Putinovu reakci

Zatím není jasné, jak na protesty zareaguje prezident Putin. Víc než samotná demonstrace nakonec může být důležitější to, co se stane po ní. Po posledním protestu na začátku května bylo zatčeno už nejméně 12 lidí, kteří byli uvězněni a obviněni z trestných činů svolávání protistátních akcí.

Hlavní požadavky demonstrujících aktivistů jsou už několik měsíců stejné. Chtějí svobodné Rusko bez Vladimira Putina. Předchozí volby – jak prosincové parlamentní, tak březnové prezidentské – považují za zmanipulované a požadují nové. Volají také po reformách a politické konkurenci.

Lenka Kabrhelová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme