V Moskvě finišují přípravy na vojenskou přehlídku, Putin přijme Castra

Tisíce Moskvanů dopoledne sledovaly generální zkoušku na sobotní vojenskou přehlídku ke Dni vítězství nad nacistickým Německem před 70 lety. Ta by měla předstihnout všechno, co v tomto ohledu v hlavním městě zatím bylo k vidění. Velké oslavy se chystají také na anektovaném Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin začíná už dnes přijímat zahraniční návštěvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Moskvě se uskutečnila třetí generální zkouška na sobotní vojenskou přehlídku

V Moskvě se uskutečnila třetí generální zkouška na sobotní vojenskou přehlídku | Zdroj: Reuters

Dnešní přípravy začaly už v šest hodin ráno moskevského času.

Generální zkoušku sledovaly desetitisíce lidí, kteří stáli podél trasy Tverské třídy až k Rudému náměstí. Byla vidět veškerá moderní vojenská technika, kterou se chce Rusko pochlubit.

Na zemi bude téměř 200 jednotek vojenské techniky – tanků, obrněných transportérů, raketových komplexů. Celkem se má přehlídky účastnit 16 tisíc vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevské přehlídky se 9. května zúčastní 16 tisíc vojáků a 200 obrněných vozidel. Více od komentátora ČRo Libora Dvořáka

„Někteří ruští komentátoři se domnívají, že to bude největší přehlídka možná všech dob, byť nesrovnatelná s tou z 24. června roku 1945,“ říká komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Do Moskvy také dorazily krymské jednotky ze Sevastopolu, které se účastní hlavní části vojenské přehlídky.

Vojáci z Luhanské a Doněcké lidové republiky zřejmě součástí hlavní vojenské přehlídky nebudou. Představitelé proruských separatistů budou jako čestní hosté sedět na tribunách.

Prezident Vladimir Putin dnes začne přijímat zahraniční návštěvníky, setká se například s kubánským prezidentem Raúlem Castrem, zítra s prezidenty Číny a Kazachstánu.

Napjatě očekáván je především tank nové generace T-14 Armata s bezosádkovou věží, který si odbude veřejnou premiéru.

V sobotu pak bude Putin ústřední postavou celé přehlídky. Odpoledne se setká s dalšími státníky, mimo jiné i s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Média nemluví o tom, kdo se přehlídky nezúčastní. Naopak zdůrazňují, kolik státníků se jí účastní.

Budou to představitelé různých států – jihoamerických, afrických, spřátelení prezidenti bývalých sovětských republik, především ze střední Asie. Neúčast západních představitelů Putin několikrát komentoval:

„Toto je náš svátek, kdo sem nechce jet, je to jeho problém. My z toho nic vyvozovat nebudeme. Je to na svědomí lidí, kteří nechtějí přijet.“

V Moskvě se uskutečnila třetí generální zkouška na sobotní vojenskou přehlídku | Foto: Reuters

Podle bývalého prezidenta Michaila Gorbačova je neúčast západních představitelů na oslavách v Moskvě urážkou obětí 2. světové války, především těch, které přinesl Sovětský svaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy oslav konce 2. světové války vrcholí v hlavním městě Ruska. Více od zpravodaje Martina Dorazína

Úplnou novinkou oslav bude vyhlášení minuty ticha. „To se na přehlídkách ještě nikdy neodehrálo,“ připomíná Dvořák.

Velké oslavy konce druhé světové války se chystají také na Krymu. V plánu tam mají asi 100 různých akcí, tou hlavní bude také vojenská přehlídka. Na rozdíl od moskevské bude i námořní.

V průvodu budou pochodovat také prokurátoři Krymu, v čele se slavnou prokurátorkou Natálií Poklonskou, po které pátrá Ukrajina. Je obviněná z pokusu o státní převrat. V průvodu povede pluky prokurátorů, kteří mají mimo jiné na svědomí současné pronásledování krymských Tatarů a lidí, kteří nesouhlasí s anexí Krymu.

V Moskvě se uskutečnila třetí generální zkouška na sobotní vojenskou přehlídku | Foto: Reuters

Zatímco v jiných evropských zemích si konec války připomínají 8. května, v Rusku je to 9. květen.

„Rusové neustále oslavují něco jiného, připomínají si jinou válku než zbytek světa. Rusové hovoří o vítězství ve Velké vlastenecké válce, zbytek světa o konci 2. světové války, “ vysvětluje Dvořák.

Poláci slaví výročí konce války. Do Gdaňsku přijel Zeman, Pan Ki-mun i Porošenko

Číst článek

„Disproporce v datech je dána tím, že kapitulace byla podepsána ve francouzské Remeši 7. května a platila od 8. května. Podpisu se zúčastnila velice skromná sovětská generalita. Rusové trvali na tom, aby kapitulace byla ještě jednou podepsána 8. května a 9. května pronesl Stalin slavný projev o vítězství ve Velké vlastenecké válce. Zřejmě proto se to slaví 9. května a také ve snaze se odlišit od Západu, protože to bylo v dobách studené války,“ dodává Dvořák.

Martin Dorazín, Libor Dvořák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme