V Moskvě má začít posmrtný proces proti zesnulému právníkovi Sergeji Magnickému

U moskevského soudu by dnes mělo začít předběžné slyšení v procesu proti zesnulému právníkovi Sergeji Magnickému. Ruská justice ho posmrtně viní z daňového podvodu. Advokát britského fondu zemřel v ruské vazbě v roce 2009. Spojené státy v reakci na postup ruských úřadů loni zavedly takzvaný zákon Magnického, který počítá se sankcemi vůči ruským úředníkům porušujícím lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Příbuzní zesnulého právníka Sergeje Magnického i právní experti v Rusku proces odmítají s tím, že jde o cynický krok, který navíc odporuje ruskému právu. Posmrtný soud je podle expertů možný výhradně na žádost rodiny, která ale takový krok odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Sergeje Magnického mluvila na Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová

Ruské úřady trvají na tom, že jejich postup je legální. Už jednou uzavřený případ otevřely znovu v roce 2011 poté, co zesílila mezinárodní kritika kvůli úmrtí Sergeje Magnického.

Za jeho smrt ve vazbě, kde mu byla odmítnuta lékařská péče a podle všeho byl terčem mučení, nebyl nikdo pohnán k zodpovědnosti.

Ruské úřady advokáta uvěznily poté, co poukázal na rozsáhlou korupci v nevyšších patrech státní správy.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme