V Moskvě napadli známou spisovatelku Ljudmilu Ulickou. Útočníci ji polili zelenou tinkturou

V Moskvě napadli jednu z nejznámějších současných ruských spisovatelek. 73letou Ljudmilu Ulickou polili výtržníci zelenou desinfekční tinkturou. Jednoho z útočníků už policie zadržela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ljudmila Ulická na protiválečném kongresu v Moskvě, v březnu 2014 | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Terčem útoku bylo vyhlášení výsledku školní soutěže o ruských dějinách, kterou pořádala nevládní organizace Memorial, známá odhalováním zločinů komunismu i bojem za lidská práva, kterou však ruské úřady kvůli příspěvkům z ciziny zařadily na seznam ‚zahraničních agentů‘.

Ulická byla v porotě soutěže, zařazené do sítě obdobných evropských soutěže Eustory.

Podle očitých svědků, ředitelky Memorialu Jeleny Žemkovové a aktivistky Iriny Jasinovové, se na útoku podílelo okolo 25 výtržníků v pseudovojenských uniformách se svatojiřskými stužkami, považovanými za známku ruského vlastenectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruské spisovatelce Ljudmile Ulické mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

Kromě Ulické polili barvou několik lidí, včetně návštěvnice z Norska, které zničili kostým a poranili oko, novináře z Dánska a několika chlapců ze skupiny 50 žáků, kteří přijeli na soutěž. Na návštěvníky soutěže letěla i vejce.

Ljudmila Ulická je světoznámá autorka. Je zároveň občanská aktivistka. Přímo neorganizuje protestní akce, je-li ale na takové akce zvána, ráda tam podle svých slov přijde. Jde tedy o jasného odpůrce Putinova režimu.

Začínala v 80. letech jako autorka divadelních her, když musela odejít z biologického výzkumného ústavu pro šíření samizdatu. Napsala jich šest. Od přelomu 80. a 90. let píše prózy.

Spolu s několika dalšími umělci byla označena za zrádkyni, když vystoupila proti ruské účasti v konfliktu na Ukrajině.

ČTK, ČRo, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme