V Moskvě odhalí novou sochu svaté Ludmily, která má coby český dar sbližovat oba národy

Moskva bude ode dneška o jedno sochařské dílo bohatší. Tamní veřejnosti se představí nová plastika svaté Ludmily. Do ruské metropole přijela z České republiky coby ‚dar českého národa pravoslavným věřícím v Ruské federaci‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, Kreml | Foto: CC SA 1.0, Vladimir Rudakov

„Já si myslím, že to může být přijato jako gesto nějakých takových dobrých vztahů mezi námi,“ říká Alexij Juščenko, duchovní v kostele svatého Nikolaje, kde socha svaté Ludmily našla nový domov.

Představitel české a slovenské pravoslavné církve v Rusku odmítá spojení daru s aktuálním děním.

„Pro ruské věřící je to velice důležitá a krásná, radostná věc, a to, že my to přijímáme z rukou české kulturní společnosti, tomu jsme velice rádi. Církev jako taková nepotřebuje nějakou podporu, nějaké gesto, to je zbytečné,“ dodává otec Alexij, který připomíná, že svatou Ludmilu – manželku českého panovníka Bořivoje I. a babičku svatého Václava – uctívá západní i východní církev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek zpravodajky Českého rozhlasu v Moskvě Lenky Kabrhelové o soše svaté Ludmily pro Moskvu na Radiožurnálu

„Samozřejmě, že jsem si prostudoval, všechno, co se dalo,“ říká akademický sochař a autor svaté Ludmily Michal Moravec, který podle svých slov zjistil, že svatá Ludmila je v Rusku velmi známá a v duchovním centru poblíž Moskvy má dokonce svůj chrám a Rusové si jí cení.

Ředitel Českého domu v Moskvě Miloš Jaro, jehož instituce celou akci koordinovala, také vylučuje, že by dar představoval nějaké gesto ve směru k ruské pravoslavné církvi.

„My si myslíme, že určitě není na škodu, když tady bude od našeho sochaře taková krásná věc. Bude to určitě vnímáno velmi pozitivně a je velký předpoklad, že se věřící budou k Ludmile chodit modlit, a je to naše historická postava česká, takže já bych v tom nehledal další nějakou symboliku,“ dodává Miloš Jaro a zdůrazňuje, že stát nehradil výdaje za sochu ani její instalaci.

Nedlouho poté, co premiér Nečas varoval před údajným škodlivým dopadem podpory lidských práv na český byznys – v ruském případě zmínil konkrétně solidaritu s členkami Pussy Riot – vidí ředitel Českého domu v „daru ruským věřícím" pozitiva.

Lenka Kabrhelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme