V Moskvě odhalili nový pomník obětem politických represí. Nechal ho postavit sám Putin

V Rusku si připomínají památku obětí politických represí. Z iniciativy prezidenta Vladimíra Putina v centru Moskvy odhalili Zeď nářků - nový pomník milionům lidí, kteří zahynuli v sovětských táborech nebo je bez soudu postříleli v době tzv. velkého teroru před 80 lety.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimír Putin svolal na pondělí zasedání Rady pro lidská práva. Odhalení pomníku obětem politického pronásledování označil za obzvlášť aktuální ve dnech, kdy si Rusko připomíná sto let od Říjnové revoluce. Stalinské represe označil je za tragédii ruského národa.

Zatýkání kvůli ovlivňování voleb v USA může začít už tento týden, načasování je podle Trumpa účelové

Číst článek

Podle Putina by se pomník měl stát symbolem překonání rozkolu v ruské společnosti. Nevládní organizace Memorial, která se zabývá historií represí, vydala zprávu, podle které je v současném Rusku 117 politických vězňů.

Za zvlášť otřesný považuje Memorial případ petrohradského historika Jurije Dmitrijeva, který odhalil masové hroby obětí teroru a už rok je ve vazbě na základě lživých obvinění, uvádí zpráva organizace Memorial.

Už v úterý se v Moskvě několik stovek lidí zúčastnilo již tradičního uctění památky obětí stalinistických represí. Při akci se opět četla jména tisíců osob popravených v letech takzvaného velkého teroru 1937 a 1938.

Ke čtení jmen v Rusku se v posledních letech přidávají i města jinde v Evropě nebo USA. Letos poprvé se zapojila i Praha. Asi dvě desítky lidí se sešly u památníku obětem totality na Újezdě, aby četly jména českých obětí. Podle odhadů historiků v Sovětském svazu našlo smrt asi 1300 Čechoslováků, režim jich perzekvoval kolem 20 000. Zazněla jména asi stovky z nich. Akce byla součástí festivalu současné ruské kultury Kulturus.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme