V Moskvě otevřeli pozemní metro. Moskvané se domnívají, že je to součást předvolebního boje

Blíží se ruské parlamentní volby, které se budou konat 18. září. Úřady proto spěchají s dokončováním různých projektů, aby dokázaly, jak se starají o občany. Jedním z nich je i Moskevský centrální okruh.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Moskvě otevřeli nové pozemní metro

V Moskvě otevřeli nové pozemní metro | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Jedná se o 54 kilometrů dlouhou trať pozemního metra, která spojuje 26 městských obvodů s více než dvěma milióny obyvatel. Jedná se v podstatě o zrekonstruovanou železniční trať z roku 1908, která se původně využívala pouze pro přepravu nákladu.

„Dopravu bude zajišťovat 33 souprav Vlaštovka, vyrobených firmou Sinara v Jekatěrinburgu. Všechny stanice jsme vybavili výtahy pro méně pohyblivé občany. Teď otevíráme celkem 26 stanic a zbylých pět do konce roku,“ vysvětluje zástupce moskevského starosty Maxim Liksutov.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Moskvě otevřeli nové pozemní metro. Na jeho otevření byl i Martin Dorazín.

První měsíc bude dráha zdarma, poté se bude platit jako běžné metro. Dráhu bude provozovat Ruské železnice. „Vlaky jsou opravdu pohodlné, klimatizované, s WC v prvním vagoně. Doufáme, že se lidem takové cestování bude líbit a že okruh budou využívat,“ dodává ředitel moskevského metropoliténu Dmitrij Pegov.

Nová dráha byla otevřena méně než týden před volbami

„Mám skvělý pocit a radost. Jsem pyšná na náš stát, že dokáže budovat takové komunikace. Teď je tolik možností přestupů, lidé budou mít blíž do centra, do práce a domů,“ řekli první běžní cestující manželé Olga a Fjodor Kudravcevovi. Mladí lidé však z nové dráhy tak nadšení nejsou.

„Mám z toho příšerný dojem. Celé je to jen divadlo. A navíc je to nepohodlné, před vstupem na nástupiště musíte projít osobní kontrolou a bezpečnostním ránem. A to bude pokaždé - jako na letišti. Toto metro přijde vhod asi jen lidem, kteří dojíždějí do práce zdaleka,“ řekl student Alexandr.

Starší generace nevnímají otevření nové dráhy méně než týden před volbami jako součást propagace současného kabinetu nebo to vidí jako přínos. Mladší generace už tak důvěřivá není.

„Možná, že je to tak, že je to předvolební akce. Sám vidíte, v jakém spěchu se to odehrává. Nestačili ani dostavět všechny stanice a ne všechno funguje - například wi-fi. Ale určitě to bude příjemné překvapení pro lidi, kteří se doteď trmáceli v příměstských vlacích na dřevěných lavicích. A tady jsou sedadla oddělená,“ dodal Alexandr.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme