V Moskvě protestovaly stovky lidí proti ústavním změnám. Putin by mohl u moci zůstat až do roku 2036

Stovky lidí v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru Putinovi poskytují možnost setrvat u moci až do roku 2036. Agentura Reuters odhadla počet demonstrantů na 500, reportérka deníku Kommersant na 300. Přes 100 protestujících policie zadržela. Obdobná akce byla ohlášena i z druhého největšího ruského města - Petrohradu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru Putinovi poskytují možnost setrvat u moci až do roku 2036.

Stovky lidí v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru Putinovi poskytují možnost setrvat u moci až do roku 2036. | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Na Puškinově náměstí v Moskvě začala opozice sbírat podpisy pod kolektivní žalobu, kterou se chce u soudu domáhat zrušení výsledků referenda o ústavních změnách,“ napsal Kommersant na svém webu.

‚Pryč s Moskvou.‘ Východní Sibiř se vzbouřila Putinovi, Kreml má podle experta obavy z šíření protestů

Číst článek

Z více než dvou stovek ústavních změn, schválených v referendu, opozičníci požadují zrušit pouze ustanovení, které dovoluje Putinovi, aby po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 kandidoval ještě na dvě další šestiletá období. Zpočátku policie sbírání podpisů podle Kommersantu jen přihlížela, ale po jeho skončení se pustila do zatýkání.

Podle specializovaného portálu OVD-Info, který monitoruje počínání policie, bylo zadrženo více než sto demonstrantů. Mnozí z demonstrantů podle Reuters přišli v rouškách s nápisem „Ne“, skandovali hesla za Putinovo odstoupení a třímali transparenty.

„Přišel jsem se podepsat pod petici proti ústavní reformě, protože jsem nacionalista,“ řekl čtyřicátník v černém tričku, zatímco dav skandoval „Putin je zloděj!“. Podepsat se přišla i čtrnáctiletá Vasilisa, podle které „Putin zavinil chudobu v naší zemi“ a v Rusku je možné „beztrestně zabíjet gaye a mlátit ženy“.

Rusové v referendu podpořili změny, které mohou Putina udržet u moci do roku 2036

Číst článek

Fronty zhruba 500 zájemců, kteří chtěli petici podepsat, se podle deníku vytvořily také v Petrohradu. Místní server Fontanka poznamenal, že zatímco v Moskvě už se zatýká, v Petrohradu demonstranti stále stojí disciplinovaně ve frontě na podpis. List připomněl, že úřady s odvoláním na nebezpečí koronaviru odmítly povolit demonstraci.

Opozice pokládá tento důvod za ryze formální, koronavirus podle ní totiž nezabránil úřadům uspořádat od 25. června do 1. července celostátní hlasování o změnách v ústavě. Změny v ústavě schválilo asi 58 milionů voličů, což mluvčí Kremlu označil za Putinův triumf.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme