V Moskvě se bude jednat o využití arktického nerostného bohatství

V Moskvě budou příští dva dny debatovat politici a vědci z celého světa o budoucnosti Arktidy. Severský region je v centru zájmu kvůli bohatým zásobám ropy, plynu a dalších nerostných surovin, které se ukrývají pod hladinou Severního ledového oceánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida, autor: Jiří Kolbaba | Foto: Internetové stránky Jiřího Kolbaby

Podle organizátorů by se účastníci moskevské konference měli bavit o ekonomickém využití oblasti i rozdělení jejích zdrojů. Mezinárodní fórum o Arktidě pořádá Ruská geografická společnost, zjevně na popud nejvyšších ruských míst, protože čestnými členy organizace jsou nejvyšší ruští představitelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konferenci o Arktidě bude v Moskvě sledovat i zpravodajku Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Zítra na půdě moskevské státní univerzity vystoupí premiér Vladimir Putin. Na konferenci ale přijede i prezident Islandu nebo vědci a experti z Ruska, Kanady, Spojených států a skandinávských zemí. Všichni by měli přednést závěry svých studií a zpráv o tom, jak severský region ekonomicky využít a zároveň mít na paměti ekologické aspekty.

Moskva označuje fórum za přelom. Jak řekl Českému rozhlasu Arkadij Tiškov, zástupce ředitele Geografického institutu Ruské akademie věd, konference má vést k rovnoprávnému dialogu o tom, jak potenciál Arktidy využít.

Nový zájem o severský region přinesly změny klimatu a oteplování. Tající ledovce odhalují nové možnosti transportu i využití zdrojů. Kromě pěti pobřežních států - USA, Kanady, Dánska, Norska a Ruska si na přístup k nerostnému bohatství Arktidy dělá nárok dalších více než 20 zemí, včetně Číny.

Problém vyvolává ostré diskuse, někteří komentátoři v narážce na klima regionu mluví o nové ‚studené válce‘ za Arktidu.

Lenka Kabrhelová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme