V Moskvě se rozloučí s bývalým premiérem a ministrem zahraničí Primakovem

V Moskvě dnes vypraví státní pohřeb se všemi poctami bývalému ministrovi zahraničí a premiérovi Jevgeniji Primakovovi. Ten zemřel v pátek ve věku nedožitých 86 let a patřil k nejvlivnějším ruským politikům posledních dvaceti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší ruský premiér, ministr zahraničí a šéf zpravodajských služeb Jevgenij Primakov prohlásil, že Rusko se musí vyvarovat „sebeizolace“ a ponechat dveře otevřené spolupráci se Spojenými státy a NATO | Foto: public domain, U.S. Department of Defense, Robert D. Ward

Jevgenij Primakov byl podle Vladimira Putina pružným a zároveň ale i pevným politikem. Ruský prezident ocenil jeho encyklopedické znalosti i přínos pro formování ruské zahraniční politiky.

Komentátoři připomínají hlavně jeho rozhodnutí otočit ve vzduchu vládní speciál mířící do Spojených států v roce 1999, když se dozvěděl o rozhodnutí bombardovat Jugoslávii.

V 90. letech se Primakov snažil o vyváženou politiku vůči Západu a rostoucím asijským obrům. Loni bezvýhradně podpořil anexi Krymu.

Jevgenij Primakov se narodil v Kyjevě, vyrůstal v Gruzii a jeho otec se stal obětí stalinských represí.

V Moskvě vystudoval arabistiku a ekonomiku. Dlouhá léta pracoval v Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů sovětské Akademie věd. Působil také jako novinář a zpravodaj listu Pravda z arabských zemí.

Ve vysoké politice se pohyboval od konce 80. let jako jeden z nejbližších spolupracovníků Michaila Gorbačova a do značné míry formoval jeho zahraniční politiku. V 90. letech se jí věnoval i jako ministr zahraničí.

Poslední roky na veřejnosti příliš často nevystupoval.

S Primakovem se Rusové rozloučí ve Sloupovém sále Paláce sovětů a pochován bude na Novoděvičím hřbitově.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme