V Moskvě se sešly stovky lidí na protest proti výsledkům voleb. Radnice akci nepovolila

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu v centru Moskvy zapojily do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně nezakročili. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl výtky ohledně volebních manipulací a řekl, že hlasování se odehrálo zcela podle zákona.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové protestující proti výsledkům voleb.

Rusové protestující proti výsledkům voleb. | Zdroj: Reuters

Na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí, uvedla agentura TASS. Na zhruba tisícovku osob odhadl účast zpravodaj německé agentury DPA, podle níž bylo na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštěli hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů. Podle TASS se protest obešel bez zákroku policie, nikdo nebyl zatčen.

Komise oficiálně potvrdila výsledky voleb v Rusku. Jednotné Rusko má potvrzenou ústavní většinu

Číst článek

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a někteří volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které podle nich byly systematicky falšovány.

Putin v sobotu na videokonferenci s lídry stran, které získaly mandáty v novém parlamentu, existenci jakýchkoli volebních manipulací odmítl. Hlasování se odehrálo "v přísném souladu se zákony", uvedl podle agentury Interfax. Dokladem demokratičnosti volebního procesu je podle něj vstup páté strany Noví lidé do dumy. Popřel také možnost, že by výsledek voleb mohl být ovlivněn pomocí systému elektronického hlasování.

Ukradli nám vítězství v sedmi moskevských obvodech, zpochybňují výsledky voleb ruští komunisté

Číst článek

Komunisté jsou v dumě formálně v opozici, stejně jako všechny ostatní parlamentní strany však v důležitých otázkách hlasují v souladu s linií Kremlu. Na sobotním setkání stranických lídrů s Putinem předseda komunistů Gennadij Zjuganov uvedl, že podporuje prezidentovy kroky ohledně rozvoje Ruska.

Proti výsledkům voleb se na stejném místě v Moskvě konala nepovolená demonstrace komunistů již toto pondělí. Protestu se účastnily asi tři stovky lidí a policie nikoho nezatkla. Ve čtvrtek pak policie zadržela nejméně devět účastníků pondělního protestu, přestože komunisté tvrdí, že pro akce ve formátu setkání s poslanci žádné úřední povolení není zapotřebí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme