V Moskvě uctili památku obětí stalinských represí. Se čtením jejich jmen se poprvé přidala i Praha

Několik stovek lidí se v neděli v Moskvě zúčastnilo již tradičního uctění památky obětí stalinistických represí. Při akci, kterou každý rok pořádá nevládní hnutí Memorial, se opět četla jména tisíců osob popravených v letech takzvaného velkého teroru 1937 a 1938. Letos ji doprovázela výzva k osvobození uvězněného historika Jurije Dmitrijeva, který je specialistou na toto tragické období ruských dějin.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba zlata v kolymském gulagu, 1934

Těžba zlata v kolymském gulagu, 1934 | Foto: Central Russian Film and Photo Archive

Ke čtení jmen v Rusku se v posledních letech přidávají i města jinde v Evropě nebo USA. Letos poprvé se zapojila i Praha. Asi dvě desítky lidí se v neděli odpoledne sešly u památníku obětem totality na Újezdě, aby četly jména českých obětí.

Podle odhadů historiků v Sovětském svazu našlo smrt asi 1300 Čechoslováků, režim jich perzekvoval kolem 20 000. Zazněla jména asi stovky z nich. Akce byla součástí festivalu současné ruské kultury Kulturus.

I letos se v Moskvě účastníci během shromáždění „Návrat jmen" v předčítání dobrovolně střídali celý den. Opět se sešli na náměstí Lubjanka u sídla tajné služby FSB (následníka bývalé obávané KGB), v parčíku u „soloveckého kamene". Tento žulový balvan symbolicky pochází ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně proslulých vězeňských táborů, gulagů.

Akce se podle agentury TASS zúčastnila i ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Několik jmen sama přečetla a mimo jiné také připomněla, že během politických represí bylo v roce 1937 jen v Moskvě zastřeleno přes 30 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme